SewerageMastak

Які бувають каналізаційні очисні споруди – види. переваги та недоліки


Зміст:

Як працює каналізація
Різновиди каналізаційних систем
Локальні очисні споруди
Септики
Аеротенки
Біологічні фільтри
Ливневки
Автономні системи
Блоки та модулі
Який варіант краще
Специфіка проєктування

За допомогою каналізаційних очисних споруд здійснюється відведення господарських, атмосферних і промислових стоків. Помилки у їх проєктуванні та будівництві чреваті багатьма негативними наслідками.


Як працює каналізація

Складаються локальні очисні споруди каналізації з ряду окремих модулів.

Незважаючи на те, що набір блоків може відрізнятися, алгоритм роботи всіх систем однаковий:

 1. Спочатку надійшли всередину стоки проходять механічну очистку. Це дозволяє отримати великі частинки мінерального і органічного походження. Пристосування застосовуються найпростіші – решітки та сита. Щоб відфільтрувати менш великі фракції (скляний бій, пісок, шлак) використовують пісколовки. Завдяки мембранним пристосуванням досягається більш ретельна чистка. Відстійник дозволяє виявити зважені компоненти – в основному йдеться про мінеральні домішки.
 2. Далі в роботу вступають очисні споруди біологічної очистки. Щоб розкласти органічні сполуки на окремі компоненти, використовують бактерії підвищеної активності. Рідкі складові проходять через біофільтр, що дозволяє отримати мул і газоподібні сполуки.
 3. Останнім етапом роботи локальних каналізаційних очисних споруд є знезараження відходів хімічним шляхом. Виходить назовні рідина з точки зору санітарних норм цілком підходить для технічного використання.

Різновиди каналізаційних систем

Розробка місцевих очисних споруд здійснюється до того, як будуть проводитися основні будівельні заходи. Перед початком проєктування проводиться підбір найбільш оптимальної системи, враховуючи її призначення, характер стоків та їх обсяг.


Давайте розглянемо, як влаштована каналізація в місті. В даний час існують наступні види очисних споруд:

 • Локальні.
 • Індивідуальні (автономні).
 • Блоки та модулі.

Локальні очисні споруди

Локальний тип очисних споруд дозволяє збирати та очищати стоки на окремих об'єктах. В залежності від типу обслуговуваних будинків, локальні системи поділяються на господарсько-побутові та промислові. Традиційне влаштування очисних споруд передбачає поступове зниження швидкості стічних вод у міру їх віддалення від точки скидання. При цьому тверді фракції поступово випадають в осад, утворюючи на дні труби наліт. Для видалення залишилися домішок використовуються системи доочистки.


Принцип роботи очисних споруд каналізації класичного типу передбачає наявність досить габаритних місткостей (або – відстійників). Вони потрібні для відстоювання відходів. Подібні системи очисних споруд практично не застосовуються для оснащення невеликих приватних будівель. Як показав досвід експлуатації локальних очисних споруд, що ці конструкції найбільше підходять для невеликих населених пунктів, в яких відсутні централізовані каналізаційні магістралі.

Септики

Дані пристосування широко застосовуються при влаштуванні очисних споруд каналізації автономного типу. Як правило, мова йде про заміських будинках. Важливо розуміти принцип роботи автономної каналізації, якщо ви збираєтеся її самостійно робити або обслуговувати.

Самі конструкції являють собою пластикові баки, і володіють цілим рядом корисних властивостей:

 • Невелика вага. Це полегшує транспортування і монтаж септиків. При цьому не потрібні ніяка підйомна спецтехніка.
 • Стійкість по відношенню до агресивних середовищ. Містяться всередині стоки не пошкоджують місткості.
 • Інертність до корозії. Засипаний землею септик не іржавіє.
 • Хороші характеристики.

Виробники септиків надають інструкцію, із чого складаються очисні споруди. Усередині місткості може бути різна кількість секцій, кожна з яких виконує окрему функцію. Це можуть бути відстійники, біологічні або механічні фільтри. Септиками зазвичай комплектуються приватні очисні споруди. Вони дуже прості в обслуговуванні та експлуатації, демонструючи відмінну довговічність. Схема каналізації може бути повністю автономною. Для поліпшення ступеня очищення відходів до складу конструкція очисних споруд вводять додаткові секції. Найбільш популярний варіант – фільтраційні та аераційні поля.

Аеротенки

Ці пристосування входять до складу габаритних промислових очисних споруд каналізації. Їх функція полягає в переробці заводських і фабричних відходів. Аеротенки являють собою місткості великих обсягів, в яких вода перемішується з активним мулом.


Щоб підвищити швидкість реакції, жижу збагачують киснем. Бувають випадки, коли аеротенки включаються до складу автономних каналізацій заміських будівель. Для цих цілей були розроблені портативні баки, які для зручності встановлюють всередині септиків. Для підвищення ефективності аеротенків їх можуть комплектуватися спеціальними вловлювачами, що дозволяють виводити з відходів жир і нафтопродукти.

Біологічні фільтри

У складі каналізаційних конструкцій часто присутні біологічні фільтри. Як правило, мова йде про вбудованих елементах. Біофільтрами зазвичай підсилюють локальні очисні системи. Основною активною речовиною для біологічної фільтрації виступають спеціальні бактерії, завдяки яким істотно прискорюється процес розкладання відходів. В результаті виходить досить чиста вода, у складі якої відсутні шкідливі для навколишнього середовища компоненти. Її дозволяється зливати в ґрунт або найближчий водойму.

Ливневки

Метою очисних споруд є виведення зі стоків шкідливих домішок неорганічного та органічного характеру. Після цього відфільтровану воду дозволяється застосовувати для поливу городів і полів. Збір, транспортування і очищення талих і дощових вод здійснюється за допомогою зливової каналізаційної системи. Традиційні каналізаційні магістралі для цих цілей не призначені.

Завдяки системі очисних споруд зливової каналізації досягається захист фундаментів, дорожніх покриттів і газонів. Якщо все зробити правильно, присадибна територія не буде підтоплюватися навесні та під час сильних дощів. Надлишки води за допомогою системи жолобів і труб відводяться всередину загального колектора. Згідно з нормативами, лівньовку необхідно монтувати нижче рівня промерзання замели, щоб вона змогла безперебійно функціонувати у будь-який час року. До складу системи входять фільтри для усунення дрібних фракцій (піску, частинок скла, кам'яної крихти та т. п.). Як результат, колектор приймає очищену воду.


У тих випадках, коли необхідна більш тонке очищення стоків, водні очисні споруди доповнюються сорбційними модулями та фільтрами видалення нафтопродуктів. Це дозволяє домогтися такого рівня чистоти відходів, що готову рідину можна буде зливати у водойми або використовувати для зрошення городів і клумб. Обслуговування зливових конструкцій передбачає періодичну заміну фільтруючих картриджів.

Автономні системи

По своїй конструкції автономні каналізаційні системи дуже схожі на локальні очисні споруди. Хоча певні відмінності, безумовно, є. До цього виду очисних споруд стічних вод відносять септики та місткості для акумуляції відходів. Спочатку стічні води накопичуються всередині системи, а після проходять процедуру фільтрації.


Блоки та модулі

Завдяки блоковим і модульним різновидів очисних споруд досягається більш глибоке очищення відходів. Як правило, конструкціями даного типу оснащуються заводи, фабрики та промислові цехи.

Використання блоків та модулів дозволяє досягати наступних цілей:

 • Висока якість підсумкового результату очищення.
 • Зменшення відсотка мулових відкладень в очищеній воді.
 • Захист навколишнього середовища від шкідливого впливу.
 • Можливість повторного використання очищеної води.

Блокові та модульні системи перевершують найпростіші очисні споруди в плані ефективності та продуктивності. Їх потенціалу цілком вистачає, щоб обслуговувати всі будинки в районі. Блоки та модулі добре справляються з температурними коливаннями, і можуть застосовуватися в місцевостях з суворим кліматом.

Який варіант краще

Для того, щоб визначитися з різновидом очисної системи, рекомендується орієнтуватися на наступні критерії:

 1. Сумарний об'єм стоків, що виробляється даним об'єктом протягом доби.
 2. Де знаходяться очисні споруди – під землею або на її поверхні. Місцевості з високим рівнем підземних вод вимагають використання поверхневих комунікацій.
 3. З чого складаються очисні споруди: перелік окремих секцій зазвичай міститься в супровідній інструкції.
 4. Специфіка монтажу очисних споруд. Для самостійної встановлення найбільше підходять пластикові септики.

Окремі різновиди працюють в повністю автономному режимі. Інші моделі очисних споруд потребують електричному живленні. По ходу споруди необхідно враховувати існуючі санітарні нормативи. Ті конструкції, які обслуговуються асенізаційної машиною, потребують облаштування вільного під'їзду.

Специфіка проєктування

У процесі складання проєкту очисних конструкцій обов'язково прорахувати всі ризики, здатні вплинути на ефективність системи. Обліку потребує і існуюча законодавча база, де прописані всі основні вимоги щодо захисту природного середовища. Очисні споруди дозволяється розміщувати виключно в межах санітарно-захищених зон.


По ходу роботи над проєктом слід мати на увазі такі моменти:

 • Габарити та об'єм системи.
 • Найбільш відповідна модель.
 • Глибина проходження ґрунтових вод.
 • Рівень промерзання землі на ділянці.
 • Продуктивність модуля.
 • Тип очищувальних засобів.
 • Специфіка монтажних заходів.

Щоб уникнути претензій з боку санітарно-дозвільних інстанцій, слід обзавестися низкою документів:

 • Договором про придбання або оренду землі.
 • Кресленням встановлення комунікацій і блоків системи.
 • Результатами перевірок та інспекцій.
 • Технічними умовами експлуатації водних ресурсів.
 • Інформацією про кількість витрати води.
 • Докладним описом очисних споруд.
Будь-яке порушення санітарних приписів загрожує грошовими та адміністративними стягненнями.Які бувають каналізаційні очисні споруди – види. переваги та недоліки

<p> <br> </p> <p> Зміст: </p> <p> </p> <a href="#1">Як працює каналізація</a><br> <a href="#2">Різновиди каналізаційних систем</a><br> <a href="#3">Локальні очисні споруди</a><br> <a href="#4">Септики</a><br> <a href="#5">Аеротенки</a><br> <a href="#6">Біологічні фільтри</a><br> <a href="#7">Ливневки</a><br> <a href="#8">Автономні системи</a><br> <a href="#9">Блоки та модулі</a><br> <a href="#10">Який варіант краще</a><br> <a href="#11">Специфіка проєктування</a><br> <p> </p> <p> За допомогою каналізаційних очисних споруд здійснюється відведення господарських, атмосферних і промислових стоків. Помилки у їх проєктуванні та будівництві чреваті багатьма негативними наслідками. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/3dd/3dd9db8658fbb488d8a4d5e55e9d6775.jpg" height="547"><br> </p> <h2><a name="1"></a>Як працює каналізація</h2> <p> Складаються локальні очисні споруди каналізації з ряду окремих модулів. </p> <p> Незважаючи на те, що набір блоків може відрізнятися, алгоритм роботи всіх систем однаковий: </p> <ol> <li>Спочатку надійшли всередину стоки проходять механічну очистку. Це дозволяє отримати великі частинки мінерального і органічного походження. Пристосування застосовуються найпростіші – решітки та сита. Щоб відфільтрувати менш великі фракції (скляний бій, пісок, шлак) використовують пісколовки. Завдяки мембранним пристосуванням досягається більш ретельна чистка. Відстійник дозволяє виявити зважені компоненти – в основному йдеться про мінеральні домішки.</li> <li>Далі в роботу вступають очисні споруди біологічної очистки. Щоб розкласти органічні сполуки на окремі компоненти, використовують бактерії підвищеної активності. Рідкі складові проходять через біофільтр, що дозволяє отримати мул і газоподібні сполуки.</li> <li>Останнім етапом роботи локальних каналізаційних очисних споруд є знезараження відходів хімічним шляхом. Виходить назовні рідина з точки зору санітарних норм цілком підходить для технічного використання.</li> </ol> <h2><a name="2"></a>Різновиди каналізаційних систем</h2> <p> Розробка місцевих очисних споруд здійснюється до того, як будуть проводитися основні будівельні заходи. Перед початком проєктування проводиться підбір найбільш оптимальної системи, враховуючи її призначення, характер стоків та їх обсяг. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/032/0328ca3dafbc6d388ba4601df97ed1d7.jpg" height="200"><br> </p> <p> Давайте розглянемо, <a href="/mounting/yak-vlashtovana-kanalizaciya-v-misti-_-centralna-kanalizaciya-na-prikladah.html">як влаштована каналізація в місті</a>. В даний час існують наступні види очисних споруд: </p> <ul> <li>Локальні.</li> <li>Індивідуальні (автономні).</li> <li>Блоки та модулі.</li> </ul> <h2><a name="3"></a>Локальні очисні споруди</h2> <p> Локальний тип очисних споруд дозволяє збирати та очищати стоки на окремих об'єктах. В залежності від типу обслуговуваних будинків, локальні системи поділяються на господарсько-побутові та промислові. Традиційне влаштування очисних споруд передбачає поступове зниження швидкості стічних вод у міру їх віддалення від точки скидання. При цьому тверді фракції поступово випадають в осад, утворюючи на дні труби наліт. Для видалення залишилися домішок використовуються системи доочистки. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/d30/d304cb4cfca45b1d96eb4704e161ae98.jpg" height="359"><br> </p> <blockquote> <p> Принцип роботи очисних споруд каналізації класичного типу передбачає наявність досить габаритних місткостей (або – відстійників). Вони потрібні для відстоювання відходів. Подібні системи очисних споруд практично не застосовуються для оснащення невеликих приватних будівель. Як показав досвід експлуатації локальних очисних споруд, що ці конструкції найбільше підходять для невеликих населених пунктів, в яких відсутні централізовані каналізаційні магістралі. </p> </blockquote> <h2><a name="4"></a>Септики</h2> <p> Дані пристосування широко застосовуються при влаштуванні очисних споруд каналізації автономного типу. Як правило, мова йде про заміських будинках. Важливо розуміти <a href="/septic-tank/avtonomna-kanalizaciya-dlya-privatnogo-budinku-vidi-osoblivosti-pristroyu-pravila-viboru.html">принцип роботи автономної каналізації</a>, якщо ви збираєтеся її самостійно робити або обслуговувати. </p> <p> Самі конструкції являють собою пластикові баки, і володіють цілим рядом корисних властивостей: </p> <ul> <li>Невелика вага. Це полегшує транспортування і монтаж септиків. При цьому не потрібні ніяка підйомна спецтехніка.</li> <li>Стійкість по відношенню до агресивних середовищ. Містяться всередині стоки не пошкоджують місткості.</li> <li>Інертність до корозії. Засипаний землею септик не іржавіє.</li> <li>Хороші характеристики.</li> </ul> <p> <img width="622" src="/upload/medialibrary/82b/82b7ec130928569775793a414f23c626.jpg" height="578"> </p> <p> Виробники септиків надають інструкцію, із чого складаються очисні споруди. Усередині місткості може бути різна кількість секцій, кожна з яких виконує окрему функцію. Це можуть бути відстійники, біологічні або механічні фільтри. Септиками зазвичай комплектуються приватні очисні споруди. Вони дуже прості в обслуговуванні та експлуатації, демонструючи відмінну довговічність. Схема каналізації може бути повністю автономною. Для поліпшення ступеня очищення відходів до складу конструкція очисних споруд вводять додаткові секції. Найбільш популярний варіант – фільтраційні та аераційні поля. </p> <h2><a name="5"></a>Аеротенки</h2> <p> Ці пристосування входять до складу габаритних промислових очисних споруд каналізації. Їх функція полягає в переробці заводських і фабричних відходів. Аеротенки являють собою місткості великих обсягів, в яких вода перемішується з активним мулом. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/4b8/4b828a80655d5df81c00d46b019bda51.jpg" height="433"><br> </p> <p> Щоб підвищити швидкість реакції, жижу збагачують киснем. Бувають випадки, коли аеротенки включаються до складу автономних каналізацій заміських будівель. Для цих цілей були розроблені портативні баки, які для зручності встановлюють всередині септиків. Для підвищення ефективності аеротенків їх можуть комплектуватися спеціальними вловлювачами, що дозволяють виводити з відходів жир і нафтопродукти. </p> <h2><a name="6"></a>Біологічні фільтри</h2> <p> У складі каналізаційних конструкцій часто присутні біологічні фільтри. Як правило, мова йде про вбудованих елементах. Біофільтрами зазвичай підсилюють локальні очисні системи. Основною активною речовиною для біологічної фільтрації виступають спеціальні бактерії, завдяки яким істотно прискорюється процес розкладання відходів. В результаті виходить досить чиста вода, у складі якої відсутні шкідливі для навколишнього середовища компоненти. Її дозволяється зливати в ґрунт або найближчий водойму. </p> <h2><a name="7"></a>Ливневки</h2> <p> Метою очисних споруд є виведення зі стоків шкідливих домішок неорганічного та органічного характеру. Після цього відфільтровану воду дозволяється застосовувати для поливу городів і полів. Збір, транспортування і очищення талих і дощових вод здійснюється за допомогою зливової каналізаційної системи. Традиційні каналізаційні магістралі для цих цілей не призначені. </p> <p> Завдяки системі очисних споруд зливової каналізації досягається захист фундаментів, дорожніх покриттів і газонів. Якщо все зробити правильно, присадибна територія не буде підтоплюватися навесні та під час сильних дощів. Надлишки води за допомогою системи жолобів і труб відводяться всередину загального колектора. Згідно з нормативами, лівньовку необхідно монтувати нижче рівня промерзання замели, щоб вона змогла безперебійно функціонувати у будь-який час року. До складу системи входять фільтри для усунення дрібних фракцій (піску, частинок скла, кам'яної крихти та т. п.). Як результат, колектор приймає очищену воду. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/f3c/f3cb7ee61f4c4d2653558c4c668707dc.jpg" height="606"><br> </p> <p> У тих випадках, коли необхідна більш тонке очищення стоків, водні очисні споруди доповнюються сорбційними модулями та фільтрами видалення нафтопродуктів. Це дозволяє домогтися такого рівня чистоти відходів, що готову рідину можна буде зливати у водойми або використовувати для зрошення городів і клумб. Обслуговування зливових конструкцій передбачає періодичну заміну фільтруючих картриджів. </p> <h2><a name="8"></a>Автономні системи</h2> <p> По своїй конструкції автономні каналізаційні системи дуже схожі на локальні очисні споруди. Хоча певні відмінності, безумовно, є. До цього виду очисних споруд стічних вод відносять септики та місткості для акумуляції відходів. Спочатку стічні води накопичуються всередині системи, а після проходять процедуру фільтрації. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/baa/baab8287ac2d09efb2eb7de7c3584155.jpg" height="388"><br> </p> <h2><a name="9"></a>Блоки та модулі</h2> <p> Завдяки блоковим і модульним різновидів очисних споруд досягається більш глибоке очищення відходів. Як правило, конструкціями даного типу оснащуються заводи, фабрики та промислові цехи. </p> <p> Використання блоків та модулів дозволяє досягати наступних цілей: </p> <ul> <li>Висока якість підсумкового результату очищення.</li> <li>Зменшення відсотка мулових відкладень в очищеній воді.</li> <li>Захист навколишнього середовища від шкідливого впливу.</li> <li>Можливість повторного використання очищеної води.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/9cc/9ccc0dc843c9571ee10fa9dbe0a37cec.jpg" height="369"> </p> <blockquote> <p> Блокові та модульні системи перевершують найпростіші очисні споруди в плані ефективності та продуктивності. Їх потенціалу цілком вистачає, щоб обслуговувати всі будинки в районі. Блоки та модулі добре справляються з температурними коливаннями, і можуть застосовуватися в місцевостях з суворим кліматом. </p> </blockquote> <h2><a name="10"></a>Який варіант краще</h2> <p> Для того, щоб визначитися з різновидом очисної системи, рекомендується орієнтуватися на наступні критерії: </p> <ol> <li>Сумарний об'єм стоків, що виробляється даним об'єктом протягом доби.</li> <li>Де знаходяться очисні споруди – під землею або на її поверхні. Місцевості з високим рівнем підземних вод вимагають використання поверхневих комунікацій.</li> <li>З чого складаються очисні споруди: перелік окремих секцій зазвичай міститься в супровідній інструкції.</li> <li>Специфіка монтажу очисних споруд. Для самостійної встановлення найбільше підходять пластикові септики.</li> </ol> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/957/957067f8b0fd0fa3adef501bdf73fd29.jpg" height="537"> </p> <p> Окремі різновиди працюють в повністю автономному режимі. Інші моделі очисних споруд потребують електричному живленні. По ходу споруди необхідно враховувати існуючі санітарні нормативи. Ті конструкції, які обслуговуються асенізаційної машиною, потребують облаштування вільного під'їзду. </p> <h2><a name="11"></a>Специфіка проєктування</h2> <p> У процесі складання проєкту очисних конструкцій обов'язково прорахувати всі ризики, здатні вплинути на ефективність системи. Обліку потребує і існуюча законодавча база, де прописані всі основні вимоги щодо захисту природного середовища. Очисні споруди дозволяється розміщувати виключно в межах санітарно-захищених зон. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/5be/5be48085171232163c98e82e558709f1.jpg" height="382"><br> </p> <p> По ходу роботи над проєктом слід мати на увазі такі моменти: </p> <ul> <li>Габарити та об'єм системи.</li> <li>Найбільш відповідна модель.</li> <li>Глибина проходження ґрунтових вод.</li> <li>Рівень промерзання землі на ділянці.</li> <li>Продуктивність модуля.</li> <li>Тип очищувальних засобів.</li> <li>Специфіка монтажних заходів.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/80b/80bbaac15a115ec8d1ddd2e95ceb30d9.jpg" height="478"> </p> <p> Щоб уникнути претензій з боку санітарно-дозвільних інстанцій, слід обзавестися низкою документів: </p> <ul> <li>Договором про придбання або оренду землі.</li> <li>Кресленням встановлення комунікацій і блоків системи.</li> <li>Результатами перевірок та інспекцій.</li> <li>Технічними умовами експлуатації водних ресурсів.</li> <li>Інформацією про кількість витрати води.</li> <li>Докладним описом очисних споруд.</li> </ul> Будь-яке порушення санітарних приписів загрожує грошовими та адміністративними стягненнями. <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/ZFrj67Y-jtE?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div> <br> <br> <p> <br> </p>