SewerageMastak

Дренажна система водовідведення – варіанти пристрою


Зміст:

Призначення дренажної системи
Влаштування конструкції
Типи дренажних систем
Поверхневий водовідвід
Глибинний дренаж
Матеріали для виготовлення
Проєктування
Самостійне облаштування дренажу

Дренаж являє собою конструкцію з трубопроводів або каналів для виконання функції відведення надлишкової вологи з ділянки. Завдяки цій системі вода збирається і виводиться за межі ділянки або зливається в спеціальні резервуари. Дренаж або водовідведення необхідний для захисту фундаменту від негативного впливу вологи, підтримання ґрунту в нормальному стані з відповідними умовами для вирощування насаджень на ділянці.


Призначення дренажної системи

Збираючись облаштовувати водовідведення на ділянці, необхідно розібратися, для чого потрібна дренажна система. Конструкція з труб або каналів призначена для відведення на певну відстань талої, атмосферної та ґрунтової води, щоб підтримувати нормальні показники вологості в ґрунті. Зібрана вода направляється в центральну каналізаційну мережу або використовується для господарських потреб.

Відсутність дренажної мережі на ділянці може стати причиною руйнування фундаменту всіх будівель, зведених на ділянці. Вода, що міститься в ґрунті, постійно впливає на основу будинку і сприяє прискореного руйнування конструкції. При замерзанні вологий фундамент починає розтріскуватися, що призводить до передчасного просіданню якій-небудь частині будови та його подальшої деформації. Крім того висока вологість буде відзначатися в льохах і підвальних приміщеннях. В результаті створюється сприятливе середовище для розвитку грибка та цвілі. Зайва волога в ґрунті перешкоджає нормальному розвитку рослин, посаджених на присадибній ділянці.


Дуже важливо продумати та почати установку дренажних систем ще на етапі зведення основних будівель. В цьому випадку можна уникнути зайвих робіт і неприємностей, перекапывая вже оброблені та залісені ділянки землі.

Зрозуміти, що виникла необхідність облаштування на ділянці системи водовідведення, допоможуть звичайні калюжі, які протягом довгого часу не йдуть після танення снігу або сильного дощу. Це виникає через сильне переповнення шарів ґрунту водою. Відкладати вирішення такої проблеми небажано, варто в найкоротші терміни встановлювати дренажну конструкцію.

Влаштування конструкції

Розглядаючи конструкцію дренажу, можна сказати, що вона являє собою інженерну мережу, що складається з труб і колодязів. В ній для з'єднання труб між собою використовуються спеціальні з'єднувальні муфти.

Для виготовлення труб дренажної системи використовуються матеріали з певними фільтруючими якостями. Найбільша популярність зазначається у труб з полімерних матеріалів.

Колодязі встановлюють в певних місцях, оптимальним варіантом при цьому можна назвати найнижчу точку в рельєфі ділянки. В такому разі можна розраховувати на ефективне відведення стічних вод. Також колодязі використовують при промиванні дренажної системи у разі утворення серйозних засмічень.


Насосне обладнання встановлюють у тому випадку, коли потрібно примусова транспортування та регулювання напрямку води по трубах і каналах до дренажного колодязя. Така ситуація виникає при відсутності можливості відводу води природним шляхом, наприклад, на ідеально рівній поверхні. Насосне обладнання для влаштування дренажної системи водовідведення представлено в досить широкому асортименті, може мати різну потужність і пропускну здатність шлангів.

Облаштування дренажної системи виконується при наявності наступних чинників:

 • Розташування ділянки в низині між схилами або в місцях вододілу.
 • Близьке розташування ґрунтових вод. Найчастіше сигнал тривоги можна бити при РГВ менше 1,5 метрів.
 • Розташування ділянки на глинистих, суглинних, піщаних і щебенчатых ґрунтах, які характеризуються низькою пропускною здатністю. В цьому разі облаштування дренажної системи водовідведення є обов'язковим заходом.
 • При знаходженні ділянки поблизу річок чи інших водойм ризик заболочення досить великий.

Ділянки, розташовані на схилах, дозволяють облаштовувати відкриті системи водовідведення. В результаті з'являється можливість перехоплення стічних вод.

Типи дренажних систем

Будь дренажну систему можна віднести до поверхневого або глибинного типу.

ПОВЕРХНЕВИЙ ВОДОВІДВІД

Дренування поверхневого типу в свою чергу можна розділити ще на два види:

 • Лінійні водовідводи характеризуються більш складним проєктуванням. Основне застосування – відведення зайвої води за межі дільниці, щоб не допустити змивання верхнього родючого шару ґрунту і захистити дорожні покриття від розмивання. Канали розташовують в місцях, де спостерігається найбільше скупчення води. Перед виконанням робіт з поверхневого водовідведення потрібне складання проєкту та визначення місць зливу стічних вод. Система лінійного типу являє собою мережу неглибоких відкритих каналів, розташованих під певним ухилом для ефективного стоку води. Складність проєктування і влаштування дренажу полягає в ретельному обмірковуванні кожній дрібниці, включаючи вивчення точок скупчення рідини, визначення кута нахилу і правильне розташування водоприймача. Щоб забезпечити безперешкодний виведення рідини з ділянки та запобігти утворенню нових місць скупчення води, оптимальний ухил повинен становити 1 см на кожен метр каналу. Для глинистих ґрунтів необхідно витримати ухил 2 см на 1 погонний метр каналу, для піщаних ґрунтів цей показник збільшується до 3 см. Стінки каналів також робляться з ухилом до 30 градусів. Що стосується глибини траншеї, то вона може становити 0,7 метра, ширина каналу відкритої система дренажу не повинна перевищувати 1,5 метрів. Щоб при облаштуванні траншеї уникнути осипання ґрунту зі стінок, можна насипати шар щебеню. При цьому слід знати, що пропускна здатність траншеї істотно знижується. Прийом стічних вод повинен здійснюватися нижче рівня лінійного дренажу.
 • Точкові водовідводи розташовують на ділянках невеликого розміру, намагаючись облаштувати канали в місцях великого скупчення води. Найчастіше це зона водостоку в низині ділянки. Точковий дренаж не вимагає складного проєктування, канали можуть бути відкритого і закритого типу. Основна перевага відкритих систем полягає в простоті пристрою, хоча вони мають непривабливий зовнішній вигляд. Варто враховувати, що при облаштуванні відкритого точкового водовідведення можливість раціонального використання земель на ділянці практично зникає. Крім того стінки каналів будуть постійно обсипатися, тому потрібен регулярний огляд і реконструкція. Влаштування закритого дренажу передбачає прокладання дренажних лотків у заздалегідь підготовлені траншеї. Зверху підготовлена конструкція закривається спеціальними ґратами. При використанні такого варіанту вода вільно стікає в лоток, а ризик сильного засмічення каналів сміттям істотно знижується. Отже, можна не переживати за утворення заторів в трубі. Найчастіше система закритого дренажу збираються з полімерних лотків, які характеризуються легкістю і тривалим терміном служби. Варто зауважити, що встановлення водовідвідних лотків виконується досить легко і швидко.

Глибинний дренаж

Водовідведення глибинного типу може бути загальним і місцевим. Перший варіант передбачає відведення води зі всієї площі ділянки, другий варіант – від окремих будов на ділянці, включаючи будинки, дороги та підвальні приміщення.


Місцева дренажна система може бути наступних видів:

 • Пристінний дренаж. За допомогою такої системи виконується відведення води від підвальних приміщень, побудованих на глинистому і суглинному ґрунті. Дуже часто таку систему використовують у профілактичних цілях. Конструкція складається з дрен з фільтруючими властивостями, розташованих не нижче фундаменту будівлі. Відстань між трубами та стіною вибирається в залежності від ширини фундаменту основного будови. Якщо підошва фундаменту розташовується на великій глибині, то дренажна система облаштовується на поверхні. При цьому необхідно розуміти, що ґрунт під дренами може просідати.
 • Кільцевий дренаж. Основне застосування подібних систем відведення води від фундаменту та підвального приміщення. Використовується в тому випадку, коли на ділянці проходять напірні підземні води та загальний глибинний дренаж не здатний впоратися з покладеними функціями. Завдяки кільцевому дренування будова повністю захищено від ґрунтової вологи. Ефективність роботи дренажної системи кільцевого типу залежить від розмірів ділянки та розташування ґрунтових вод. Система цілком може бути облаштована після введення будинку в експлуатацію.
 • Пластовий дренаж є ще одним видом дренажних систем, які організовуються для відведення ґрунтових вод, тому важливо виконувати роботи по його облаштуванню паралельно процесу основного будівництва. У більшості випадків така система пов'язана з дренажної труби, розташованої поверх ґрунту біля основи будинку. Пластовий водовідведення необхідно продумати в тому випадку, коли трубчаста система не справляється з поставленим завданням або на ділянці є обводнені закриті зони, або на ділянці присутні різні, нерівномірні породи. Головною особливістю пластової дренажної системи водовідведення є здатність відводити ґрунтові води та капілярну вологу з ґрунту. Для облаштування дренажної системи ґрунтових вод під будовою насипають пристойний шар піску і роблять у ньому гравійні або щебневі канави глибиною приблизно 20 см. Розташування каналів визначається для кожної ділянки індивідуально в залежності від його особливостей та гідрогеологічних показників.

Також глибинний дренаж можна розділити на види за типом виконання:

 • Дренаж горизонтального типу. Сюди можна віднести пристінну, кільцеву і пластову систему водовідведення.
 • Вертикальний дренаж розташовується на певній глибині в ґрунті, тому вимагає встановлення додаткового насосного обладнання. Облаштування системи є досить складним процесом, тому подібна схема дренажної системи використовується дуже рідко.
 • Дренаж комбінованого типу передбачає спільне використання горизонтальної та вертикальної систем водовідведення. Рекомендується для використання в регіонах зі складними кліматичними умовами. Вартість облаштування досить висока, тому застосовується система в крайніх випадках.

Матеріали для виготовлення

У більшості випадків при будівництві дренажної системи використовуються азбестоцементні та полімерні труби, в яких зроблені спеціальні отвори для фільтрації рідини.

Водовідвідні та дренажні системи з використанням труб з полімерних матеріалів характеризуються великою кількістю переваг:

 • Проста збірка.
 • Незначна вага.
 • Зручне транспортування.
 • Стійкість до утворення вогнищ корозії.
 • Стійкість до різних хімічних елементів і сполук.
 • Легке очищення від сміття.
 • Гладка внутрішня поверхня, що перешкоджає утворення сольових відкладень.
 • Довговічність.

Проте пластикові труби не переносять сильного механічного впливу, що вимагає дотримання певних умов при влаштуванні водовідведення та експлуатації.

Проєктування

При складанні проєкту будь-якої системи водовідведення на ділянці, включаючи дренажні системи для відведення зливових вод, необхідно враховувати безліч чинників.

Коли проєктується зливова система водовідведення, потрібно враховувати наступне:

 • Глибина розташування водовідвідної системи. Оптимальний показник в цьому випадку дорівнює 0,5-1,2 метра.
 • Відстань між каналами, в яких планується укладання дрен. Для глинистих ґрунтів цей показник дорівнює 11 метрів, для ґрунту з більш пухким складом близько 22 метрів.
 • Ступінь ухилу дренажних каналів. Стандартний ухил становить 1,5-2 см на один погонний метр труби.
 • Переріз і довжина дренажних труб. Від діаметра встановленої труби залежить пропускна здатність всієї системи. Крім того, важливо розуміти, що вузька труба швидше засмічується і вимагає більш частого прочищення. Перетин труби необхідно знати для визначення ширини канави, до діаметру труби потрібно додати 0,4 метра.
 • Характеристики місцевості.
 • Якість і кількість використовуваного матеріалу.

Перед установкою дренажної системи відводу води потрібно провести дослідження ґрунту на ділянці та визначити місце розташування зливу стічних вод.

Самостійне облаштування дренажу

Для монтажу дренажної системи своїми руками необхідно приготувати наступні інструменти та матеріали:

 • Щебінь різних фракцій.
 • Пісок.
 • Геотекстиль.
 • Труби відповідного розміру.
 • Лопата.
 • Колодязі.

Процес створення ефективного водовідведення та дренажної системи передбачає послідовне виконання певних заходів:

 • В першу чергу потрібно зробити канави, в які будуть покладені дренажні труби.
 • Копають ґрунт лопатою на певну глибину, після чого добре ущільнюють дно. Трамбувати землю можна ручними пристроями або спеціальними пристроями.
 • Дно і стінки канави засипають невеликим шаром піску і щебеню.
 • Далі поверх піщано-щебеневій подушки укладають геотекстиль. При цьому дуже важливо, щоб його краю виходили з канавки з невеликим запасом.
 • На геотекстиль викладають попередньо промитий гравій шаром близько 20 см.
 • На гравій можна укладати дренажні труби, попередньо з'єднавши окремі елементи за допомогою спеціальних муфт і обернувши геополотном.
 • У місцях, де поєднуються три та більш труби, а також через кожні 40-50 метрів встановлюють оглядові колодязі.
 • Отриману в результаті проведених заходів конструкцію засипають гравієм шаром близько 25-30 см.
 • Гравій розрівнюють і накривають краями геотекстилю.
 • Всі засипають ґрунтом, роблячи над системою невеликий запас на випадок осідання. Це дозволить уникнути провалів ґрунту після її усадки.
 • Зібрану воду відводять в найближчий яр або водоймище, а також використовують для господарських потреб або поливу рослин.

Створити на ділянці ефективну систему відведення зайвої води можна самостійно, особливої складності сам процес не являє. Однак перед початком організації дренажної системи необхідно провести ряд підготовчих заходів. Зокрема мова йде про вивчення особливостей місцевості та типу ґрунту на ділянці, про розташування ґрунтових вод. Ці відомості потрібно врахувати при визначенні типу дренажної системи, при виборі типу труб і способу їх укладки. Правильно виконані розрахунки та дотримання відповідних норм і правил забезпечують нормальне і найбільш ефективне функціонування дренажної системи.

Дренажна система водовідведення – варіанти пристрою

<p> </p> <br> <p> Зміст: </p> <p> </p> <a href="#1">Призначення дренажної системи</a><br> <a href="#2">Влаштування конструкції</a><br> <a href="#3">Типи дренажних систем</a><br> <a href="#4">Поверхневий водовідвід</a><br> <a href="#5">Глибинний дренаж</a><br> <a href="#6">Матеріали для виготовлення</a><br> <a href="#7">Проєктування</a><br> <a href="#8">Самостійне облаштування дренажу</a><br> <p> </p> <p> Дренаж являє собою конструкцію з трубопроводів або каналів для виконання функції відведення надлишкової вологи з ділянки. Завдяки цій системі вода збирається і виводиться за межі ділянки або зливається в спеціальні резервуари. Дренаж або водовідведення необхідний для захисту фундаменту від негативного впливу вологи, підтримання ґрунту в нормальному стані з відповідними умовами для вирощування насаджень на ділянці. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/9f9/9f9669b816eee190687ca596d83c9b00.jpg" height="474"><br> </p> <h2><a name="1"></a>Призначення дренажної системи</h2> <p> Збираючись облаштовувати водовідведення на ділянці, необхідно розібратися, для чого потрібна дренажна система. Конструкція з труб або каналів призначена для відведення на певну відстань талої, атмосферної та ґрунтової води, щоб підтримувати нормальні показники вологості в ґрунті. Зібрана вода направляється в центральну каналізаційну мережу або використовується для господарських потреб. </p> <p> Відсутність дренажної мережі на ділянці може стати причиною руйнування фундаменту всіх будівель, зведених на ділянці. Вода, що міститься в ґрунті, постійно впливає на основу будинку і сприяє прискореного руйнування конструкції. При замерзанні вологий фундамент починає розтріскуватися, що призводить до передчасного просіданню якій-небудь частині будови та його подальшої деформації. Крім того висока вологість буде відзначатися в льохах і підвальних приміщеннях. В результаті створюється сприятливе середовище для розвитку грибка та цвілі. Зайва волога в ґрунті перешкоджає нормальному розвитку рослин, посаджених на присадибній ділянці. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/031/031b9bee23147796d99d6414d795857a.jpg" height="492"><br> </p> <blockquote> <p> Дуже важливо продумати та почати установку дренажних систем ще на етапі зведення основних будівель. В цьому випадку можна уникнути зайвих робіт і неприємностей, перекапывая вже оброблені та залісені ділянки землі. </p> </blockquote> <p> Зрозуміти, що виникла необхідність облаштування на ділянці системи водовідведення, допоможуть звичайні калюжі, які протягом довгого часу не йдуть після танення снігу або сильного дощу. Це виникає через сильне переповнення шарів ґрунту водою. Відкладати вирішення такої проблеми небажано, варто в найкоротші терміни встановлювати дренажну конструкцію. </p> <h2><a name="2"></a>Влаштування конструкції</h2> <p> Розглядаючи конструкцію дренажу, можна сказати, що вона являє собою інженерну мережу, що складається з труб і колодязів. В ній для з'єднання труб між собою використовуються спеціальні з'єднувальні муфти. </p> <p> Для виготовлення труб дренажної системи використовуються матеріали з певними фільтруючими якостями. Найбільша популярність зазначається у труб з полімерних матеріалів. </p> <p> Колодязі встановлюють в певних місцях, оптимальним варіантом при цьому можна назвати найнижчу точку в рельєфі ділянки. В такому разі можна розраховувати на ефективне відведення стічних вод. Також колодязі використовують при промиванні дренажної системи у разі утворення серйозних засмічень. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/650/65002630ecf0c667334b7c51c2c290db.jpg" height="438"><br> </p> <p> Насосне обладнання встановлюють у тому випадку, коли потрібно примусова транспортування та регулювання напрямку води по трубах і каналах до дренажного колодязя. Така ситуація виникає при відсутності можливості відводу води природним шляхом, наприклад, на ідеально рівній поверхні. Насосне обладнання для влаштування дренажної системи водовідведення представлено в досить широкому асортименті, може мати різну потужність і пропускну здатність шлангів. </p> <p> Облаштування дренажної системи виконується при наявності наступних чинників: </p> <ul> <li>Розташування ділянки в низині між схилами або в місцях вододілу.</li> <li>Близьке розташування ґрунтових вод. Найчастіше сигнал тривоги можна бити при РГВ менше 1,5 метрів.</li> <li>Розташування ділянки на глинистих, суглинних, піщаних і щебенчатых ґрунтах, які характеризуються низькою пропускною здатністю. В цьому разі облаштування дренажної системи водовідведення є обов'язковим заходом.</li> <li>При знаходженні ділянки поблизу річок чи інших водойм ризик заболочення досить великий.</li> </ul> <p> Ділянки, розташовані на схилах, дозволяють облаштовувати відкриті системи водовідведення. В результаті з'являється можливість перехоплення стічних вод. </p> <h2><a name="3"></a>Типи дренажних систем</h2> <p> Будь дренажну систему можна віднести до поверхневого або глибинного типу. </p> <h3>ПОВЕРХНЕВИЙ ВОДОВІДВІД</h3> <p> Дренування поверхневого типу в свою чергу можна розділити ще на два види: </p> <ul> <li>Лінійні водовідводи характеризуються більш складним проєктуванням. Основне застосування – відведення зайвої води за межі дільниці, щоб не допустити змивання верхнього родючого шару ґрунту і захистити дорожні покриття від розмивання. Канали розташовують в місцях, де спостерігається найбільше скупчення води. Перед виконанням робіт з поверхневого водовідведення потрібне складання проєкту та визначення місць зливу стічних вод. Система лінійного типу являє собою мережу неглибоких відкритих каналів, розташованих під певним ухилом для ефективного стоку води. Складність проєктування і влаштування дренажу полягає в ретельному обмірковуванні кожній дрібниці, включаючи вивчення точок скупчення рідини, визначення кута нахилу і правильне розташування водоприймача. Щоб забезпечити безперешкодний виведення рідини з ділянки та запобігти утворенню нових місць скупчення води, оптимальний ухил повинен становити 1 см на кожен метр каналу. Для глинистих ґрунтів необхідно витримати ухил 2 см на 1 погонний метр каналу, для піщаних ґрунтів цей показник збільшується до 3 см. Стінки каналів також робляться з ухилом до 30 градусів. Що стосується глибини траншеї, то вона може становити 0,7 метра, ширина каналу відкритої система дренажу не повинна перевищувати 1,5 метрів. Щоб при облаштуванні траншеї уникнути осипання ґрунту зі стінок, можна насипати шар щебеню. При цьому слід знати, що пропускна здатність траншеї істотно знижується. Прийом стічних вод повинен здійснюватися нижче рівня лінійного дренажу.</li> <li>Точкові водовідводи розташовують на ділянках невеликого розміру, намагаючись облаштувати канали в місцях великого скупчення води. Найчастіше це зона водостоку в низині ділянки. Точковий дренаж не вимагає складного проєктування, канали можуть бути відкритого і закритого типу. Основна перевага відкритих систем полягає в простоті пристрою, хоча вони мають непривабливий зовнішній вигляд. Варто враховувати, що при облаштуванні відкритого точкового водовідведення можливість раціонального використання земель на ділянці практично зникає. Крім того стінки каналів будуть постійно обсипатися, тому потрібен регулярний огляд і реконструкція. Влаштування закритого дренажу передбачає прокладання дренажних лотків у заздалегідь підготовлені траншеї. Зверху підготовлена конструкція закривається спеціальними ґратами. При використанні такого варіанту вода вільно стікає в лоток, а ризик сильного засмічення каналів сміттям істотно знижується. Отже, можна не переживати за утворення заторів в трубі. Найчастіше система закритого дренажу збираються з полімерних лотків, які характеризуються легкістю і тривалим терміном служби. Варто зауважити, що <a href="/mounting/montazh-vodovidvidnih-lotkiv-_-pristrij-i-ustanovka-na-prikladah.html">встановлення водовідвідних лотків</a> виконується досить легко і швидко.</li> </ul> <h2><a name="4"></a>Глибинний дренаж</h2> <p> Водовідведення глибинного типу може бути загальним і місцевим. Перший варіант передбачає відведення води зі всієї площі ділянки, другий варіант – від окремих будов на ділянці, включаючи будинки, дороги та підвальні приміщення. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/905/905a3bfb13010385616658b2261489b0.jpg" height="455"><br> </p> <p> Місцева дренажна система може бути наступних видів: </p> <ul> <li>Пристінний дренаж. За допомогою такої системи виконується відведення води від підвальних приміщень, побудованих на глинистому і суглинному ґрунті. Дуже часто таку систему використовують у профілактичних цілях. Конструкція складається з дрен з фільтруючими властивостями, розташованих не нижче фундаменту будівлі. Відстань між трубами та стіною вибирається в залежності від ширини фундаменту основного будови. Якщо підошва фундаменту розташовується на великій глибині, то дренажна система облаштовується на поверхні. При цьому необхідно розуміти, що ґрунт під дренами може просідати.</li> <li>Кільцевий дренаж. Основне застосування подібних систем відведення води від фундаменту та підвального приміщення. Використовується в тому випадку, коли на ділянці проходять напірні підземні води та загальний глибинний дренаж не здатний впоратися з покладеними функціями. Завдяки кільцевому дренування будова повністю захищено від ґрунтової вологи. Ефективність роботи дренажної системи кільцевого типу залежить від розмірів ділянки та розташування ґрунтових вод. Система цілком може бути облаштована після введення будинку в експлуатацію.</li> <li>Пластовий дренаж є ще одним видом дренажних систем, які організовуються для відведення ґрунтових вод, тому важливо виконувати роботи по його облаштуванню паралельно процесу основного будівництва. У більшості випадків така система пов'язана з дренажної труби, розташованої поверх ґрунту біля основи будинку. Пластовий водовідведення необхідно продумати в тому випадку, коли трубчаста система не справляється з поставленим завданням або на ділянці є обводнені закриті зони, або на ділянці присутні різні, нерівномірні породи. Головною особливістю пластової дренажної системи водовідведення є здатність відводити ґрунтові води та капілярну вологу з ґрунту. Для облаштування дренажної системи ґрунтових вод під будовою насипають пристойний шар піску і роблять у ньому гравійні або щебневі канави глибиною приблизно 20 см. Розташування каналів визначається для кожної ділянки індивідуально в залежності від його особливостей та гідрогеологічних показників.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/889/88921a758deb508ead0f374b96dfc5f8.jpg" height="349"> </p> <p> Також глибинний дренаж можна розділити на види за типом виконання: </p> <ul> <li>Дренаж горизонтального типу. Сюди можна віднести пристінну, кільцеву і пластову систему водовідведення.</li> <li>Вертикальний дренаж розташовується на певній глибині в ґрунті, тому вимагає встановлення додаткового насосного обладнання. Облаштування системи є досить складним процесом, тому подібна схема дренажної системи використовується дуже рідко.</li> <li>Дренаж комбінованого типу передбачає спільне використання горизонтальної та вертикальної систем водовідведення. Рекомендується для використання в регіонах зі складними кліматичними умовами. Вартість облаштування досить висока, тому застосовується система в крайніх випадках.</li> </ul> <h2><a name="5"></a>Матеріали для виготовлення</h2> <p> У більшості випадків при будівництві дренажної системи використовуються азбестоцементні та полімерні труби, в яких зроблені спеціальні отвори для фільтрації рідини. </p> <p> Водовідвідні та дренажні системи з використанням труб з полімерних матеріалів характеризуються великою кількістю переваг: </p> <ul> <li>Проста збірка.</li> <li>Незначна вага.</li> <li>Зручне транспортування.</li> <li>Стійкість до утворення вогнищ корозії.</li> <li>Стійкість до різних хімічних елементів і сполук.</li> <li>Легке очищення від сміття.</li> <li>Гладка внутрішня поверхня, що перешкоджає утворення сольових відкладень.</li> <li>Довговічність.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/f69/f69c25fab109819b4153da90dc727300.jpg" height="392"> </p> <p> Проте пластикові труби не переносять сильного механічного впливу, що вимагає дотримання певних умов при влаштуванні водовідведення та експлуатації. </p> <h2><a name="6"></a>Проєктування</h2> <p> При складанні проєкту будь-якої системи водовідведення на ділянці, включаючи дренажні системи для відведення зливових вод, необхідно враховувати безліч чинників. </p> <p> Коли проєктується <a href="/drainage-system/yak-vlashtovana-zlivova-kanalizaciya-pravila-oblashtuvannya-sistemi-vodovidvedennya.html">зливова система водовідведення</a>, потрібно враховувати наступне: </p> <ul> <li>Глибина розташування водовідвідної системи. Оптимальний показник в цьому випадку дорівнює 0,5-1,2 метра.</li> <li>Відстань між каналами, в яких планується укладання дрен. Для глинистих ґрунтів цей показник дорівнює 11 метрів, для ґрунту з більш пухким складом близько 22 метрів.</li> <li>Ступінь ухилу дренажних каналів. Стандартний ухил становить 1,5-2 см на один погонний метр труби.</li> <li>Переріз і довжина дренажних труб. Від діаметра встановленої труби залежить пропускна здатність всієї системи. Крім того, важливо розуміти, що вузька труба швидше засмічується і вимагає більш частого прочищення. Перетин труби необхідно знати для визначення ширини канави, до діаметру труби потрібно додати 0,4 метра.</li> <li>Характеристики місцевості.</li> <li>Якість і кількість використовуваного матеріалу.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/26b/26bee0eface17d1494662b5013771053.jpg" height="500"> </p> <blockquote> <p> Перед установкою дренажної системи відводу води потрібно провести дослідження ґрунту на ділянці та визначити місце розташування зливу стічних вод. </p> </blockquote> <h2><a name="7"></a>Самостійне облаштування дренажу</h2> <p> Для монтажу дренажної системи своїми руками необхідно приготувати наступні інструменти та матеріали: </p> <ul> <li>Щебінь різних фракцій.</li> <li>Пісок.</li> <li>Геотекстиль.</li> <li>Труби відповідного розміру.</li> <li>Лопата.</li> <li>Колодязі.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/8b8/8b8b7b70954e7583ba424c63326a61c2.jpg" height="362"> </p> <p> Процес створення ефективного водовідведення та дренажної системи передбачає послідовне виконання певних заходів: </p> <ul> <li>В першу чергу потрібно зробити канави, в які будуть покладені дренажні труби.</li> <li>Копають ґрунт лопатою на певну глибину, після чого добре ущільнюють дно. Трамбувати землю можна ручними пристроями або спеціальними пристроями.</li> <li>Дно і стінки канави засипають невеликим шаром піску і щебеню.</li> <li>Далі поверх піщано-щебеневій подушки укладають геотекстиль. При цьому дуже важливо, щоб його краю виходили з канавки з невеликим запасом.</li> <li>На геотекстиль викладають попередньо промитий гравій шаром близько 20 см.</li> <li>На гравій можна укладати дренажні труби, попередньо з'єднавши окремі елементи за допомогою спеціальних муфт і обернувши геополотном.</li> <li>У місцях, де поєднуються три та більш труби, а також через кожні 40-50 метрів встановлюють оглядові колодязі.</li> <li>Отриману в результаті проведених заходів конструкцію засипають гравієм шаром близько 25-30 см.</li> <li>Гравій розрівнюють і накривають краями геотекстилю.</li> <li>Всі засипають ґрунтом, роблячи над системою невеликий запас на випадок осідання. Це дозволить уникнути провалів ґрунту після її усадки.</li> <li>Зібрану воду відводять в найближчий яр або водоймище, а також використовують для господарських потреб або поливу рослин.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/b78/b7814842c2ce8f54830b09a9812f80c9.jpg" height="465"> </p> Створити на ділянці ефективну систему відведення зайвої води можна самостійно, особливої складності сам процес не являє. Однак перед початком організації дренажної системи необхідно провести ряд підготовчих заходів. Зокрема мова йде про вивчення особливостей місцевості та типу ґрунту на ділянці, про розташування ґрунтових вод. Ці відомості потрібно врахувати при визначенні типу дренажної системи, при виборі типу труб і способу їх укладки. Правильно виконані розрахунки та дотримання відповідних норм і правил забезпечують нормальне і найбільш ефективне функціонування дренажної системи.