SewerageMastak

Каналізація на дачі своїми руками – етапи проєктування і монтажу, інструкція з влаштування септика


Зміст:

Особливості створення дачної каналізації
Різноманіття схем каналізаційних систем
Нюанси будівництва локальних систем
- Розробка проєкту на основі норм
- Процес облаштування внутрішньобудинкової розводки
- Правила укладання зовнішніх труб
- Влаштування вигрібної ями
Відміну від вигрібної ями септика
Етапи облаштування септик з бетонних кілець
- Підготовка котловану згідно параметрам споруди
- Монтаж бетонних виробів
- Гідроізоляція конструкції септика
- Підключення септика до труб

Всім дачникам хочеться відпочивати за містом з комфортом, хоча б з мінімальною - щоб у домі був водопровід, туалет і відведення стоків з кухонного миття. Для цього вони зазвичай воліють облаштовувати автономну каналізаційну систему своїми руками.


Особливості створення дачної каналізації

Для благоустрою приватного будинку, в тому числі та на заміській ділянці, необхідно прокласти інженерні комунікації. Відомо, що далеко за межами міської риси, відсутні централізовані системи відведення стоків. Єдиним вирішенням цієї проблеми є організація автономної каналізації на дачі своїми руками.

В елітних заміських котеджних селищах і містечках монтують потужні локальні очисні споруди, які здатні обслужити одночасно кілька домогосподарств, але це відбувається рідко. Зазвичай власники невеликих садових ділянок площею не більше 15 соток, віддають перевагу недорогим об'єктів - выгребным ямах або очисним спорудам простої конструкції. Давайте зрозуміємо, локальна каналізація - що це таке, як вона влаштована та які має переваги.

Для будівництва застосовують доступні за вартістю будівельні або підручні матеріали: білий або червона цегла, готові бетонні заготовки, автопокришки, пластикові резервуари, цементний розчин і багато іншого.


Існує й інший більш витратний варіант, як правильно зробити каналізацію на дачі. Він передбачає встановлення готової місткості заводського виготовлення з модифікованого пластику, яка оснащена вентиляцією, патрубком для підключення до труб і технічним люком.

Згідно діючим санітарним нормам, без встановлення герметичного резервуара забороняється користуватися зливною ямою. В іншому випадку неочищені каналізаційні стоки, що містять хвороботворні мікроорганізми та хімічні агресивні сполуки, забруднюють навколишнє середовище при попаданні безпосередньо в ґрунт і ґрунтові води.

Також немає сенсу монтувати дорогі за вартістю станції біоочищення, оскільки кількість відпрацьованої рідини зазвичай невелика, а очисну споруду виявиться подобою накопичувальної місткості. Виходить, що оптимальним варіантом є об'ємна вигрібна яма або споруда типу септика на дачній ділянці.

Якщо територія має велику площу, тоді можна облаштувати кілька вигрібних ям. Ними будуть, наприклад, для вуличного туалету - торф'яна яма, а для будинку і лазні - два накопичувача.

Різноманіття схем каналізаційних систем

Вони бувають різними, що залежить від кількості користувачів, включаючи тимчасових, наявності сантехнічних приладів, обсягів відпрацьованої рідини, числа точок, підключених до каналізаційної системи.

За своїми характеристиками можуть відрізнятися наступні частини конструкції:

 • внутрішня розводка каналізації на дачі;
 • тип ями або септика;
 • трубопровід - він буває простим або розгалуженим.

Існує кілька популярних схем. Сучасні дачні споруди мало схожі на сараї. Навіть на невеликих заміських ділянках власники зводять добротні двоповерхові будинки.


Оптимальна схема прокладки каналізації на дачі для подібної будови складається з туалетної кімнати та ванної на другому поверсі, кухні на першому. Труби від сантехнічних пристроїв у цьому випадку відводять до стояка, розташованому біля стіни, яка знаходиться близько до септика.

В одноповерхових будиночках невеликій площі, як правило, встановлюють комплект, що складається з унітаза та раковини. Душ, навіть якщо є, зазвичай розміщують на вулиці, поблизу від зони садово-городнього призначення. Туалетні стоки, що надійшли у внутрішню трубу, виводять назовні будівлі, звідки їх направляють в септик.

Вигріб часто розташовують недалеко від будинку на відстані 5 - 10 метрів. Ближче ніж 5 метрів його, згідно з санітарними нормами, не облаштовують. Якщо розмістити далі, ніж 10 метрів, тоді можуть виникати труднощі в процесі прокладки трубопроводу.

Річ у тому, що з метою забезпечення переміщення стічної рідини самопливом, необхідно дотримуватися ухил з розрахунку 2 см на 1 метр магістралі. Це означає: чим далі знаходиться вигрібна яма, тим глибше треба копати траншею для укладання труб. Але занадто глибоко змонтовану місткість обслуговувати в процесі експлуатації незручно.


Все частіше власники заміської нерухомості вважають споруджувати двокамерний септик або вигрібної резервуар з переливом у фільтруючий колодязь. Виклик асенізаторів в цьому випадку також буде потрібно, але це буде відбуватися набагато рідше.

Найбільш поширені схеми каналізації на дачі своїми руками доповнюють зовнішньої або внутрішньої розгалуженої розведенням, підключенням більшого числа точок скиду стоків, більш ефективно функціонуючим септиком і фільтраційним полем.

Нюанси будівництва локальних систем

Не існує стандартного плану монтажу автономно працює каналізаційної конструкції, але в будь-якому випадку він складається з трьох основних етапів:

 1. Прокладка труб всередині будівлі з підключенням сантехнічних пристроїв.
 2. Проведення зовнішнього трубопроводу.
 3. Влаштування септика на дачі.

Допустимі винятки, такі як, наприклад, відсутність внутрішньобудинкової розводки, якщо умивальник, душ і туалет розташовані на вулиці.

Розробка проєкту на основі норм

Коли вибрано повний варіант облаштування локальної каналізаційної системи, для отримання якісного результату необхідно виконати правильне проєктування самостійно або силами інженерів.

Перший варіант можливий, якщо запланована на дачі найпростіша каналізація своїми руками без будівництва складних споруд - септика, фільтраційного криниці, поля фільтрації.

Наприклад, на ділянці передбачається будівництво вуличного туалету типу «шпаківня», який також стане місцем, куди викидаються господарські відходи, а замість повноцінних мийок для рук і посуду вирішено поставити звичайний умивальник. Щоб побудувати такий туалет на вулиці, потрібно викопати яму, помістити в неї герметичний резервуар, визначитися з оптимальною схемою будови та підписати договір з асенізаторами регулярний вивіз нечистот.


Якщо запланована складна дачна каналізація з внутрішньобудинкової розведенням, септиком, прокладанням труб від будинку, літньої кухні та лазні, кращим рішенням стане звернення за послугою до інженерам-проектувальникам. Саме професійний підхід дозволить мати правильно складений проєкт з урахуванням планування будинку і навколишнього ландшафту.

В обох випадках при будівництві зливної ями септика або слід брати до уваги норми Санпін, згідно з яким відстань від місткості, призначеної для збору стоків і нечистот до близько розташованих об'єктів, залежить від складу ґрунту. Наприклад, проміжок між септиком і колодязем або свердловиною повинен становити для глинистих ґрунтів - 25 - 30 метрів, а для супіщаних і піщаних - мінімум 50 метрів.

Виконуючи влаштування септика на дачі своїми руками, в першу чергу після розробки проєкту потрібно вибрати сантехнічне і каналізаційне обладнання, спираючись на техумови та норми Дсту, що регламентують використання певних матеріалів.


Так, при прокладці зовнішнього ділянки каналізаційної магістралі, слід задіяти виключно спеціальну трубну продукцію зовнішнього типу, до якої відносяться гладкі та гофровані вироби, виготовлені з ПНД, ПП та ПВХ. Фітинги до них повинні відповідати придбаним труб по діаметру і матеріалу.

Процес облаштування внутрішньобудинкової розводки

У схемі внутрішньої розводки можна побачити горизонтально розташовані труби для каналізації на дачі, які одночасно підключають і до сантехнічних пристроїв, і до стояка, а той у свою чергу з'єднують з трубопроводом, прокладених до накопичувального об'єкту.

Внутрішні інженерні комунікації краще прокладати під час зведення будинку, оскільки тоді легше створювати отвори в стінах і маскувати окремі ділянки трубопроводу. В процесі монтажу труб неодмінно слід дотримуватися ухил, так як в дачних будівлях рідко коли встановлюють насосне обладнання та переміщення стічної рідини здійснюється самопливом. Якщо виконується каналізація в дерев'яному будинку своїми руками, необхідно заздалегідь продумати всі можливі проблеми та нюанси.


Розмір нахилу залежить від діаметра прокладаються труб:

 • для мають велике 150-міліметрове перетин - близько 8 міліметрів на погонний метр;
 • для середніх виробів перетином 100 - 110 міліметрів приблизно 20 міліметрів;
 • для продукції з мінімальним 50-міліметровим перетином - 30 міліметрів.

При установці на дачі сантехніки своїми руками фахівці радять розміщувати на обладнанні гідрозатвори, службовці перешкодою для неприємних каналізаційних запахів. Раковини та душ рекомендується встановлювати високо, а унітаз - в найнижчій точці, максимально ближче до стояка.

На стандартній схемі підключення раковини до системи відведення стоків оптимальний діаметр труб, що прокладаються до стояка, становить 50 міліметрів, а самого стояка - 100 або 110 міліметрів.

Послідовність складання трубопроводів та їх підключення може мати відмінності, але, як правило, в першу чергу займаються монтажем стояка, а потім до нього підводять труби та тільки після цього підключають сантехнічні прилади.


Якщо у дачному будинку встановлено твердопаливний або газовий котел і працює система гарячого водопостачання, мінімальний комплект, що складається з унітаза та раковини, доповнюють ванною або душовою кабінкою. Тоді внутрішня розводка автономної каналізації для дачі виходить набагато складніше.

На завершення облаштування внутрішньобудинкового трубопроводу здійснюють монтаж перехідника в стіну споруди у вигляді захисної металевої гільзи. Ідеальним способом виведення труби вважається створення отвори у фундаменті будинку, яке повинно розташовуватися нижче рівня промерзання ґрунту.

Правила укладання зовнішніх труб

Умовами грамотного облаштування каналізації в заміському будинку своїми руками є не тільки вибір якісної трубної продукції, що з'єднує внутрішньобудинкові комунікації з септиком або з вигрібною ямою, але і виконання відповідних правил і норм, яких слід дотримуватися при укладанні труб в ґрунт.

Одне з них свідчить, що при визначенні глибини траншеї потрібно враховувати рівень промерзання ґрунту, оскільки труби укладають нижче цієї позначки. Це потрібно, щоб рідкі каналізаційні стоки при мінусовій температурі не почали замерзати та не пошкодили трубопровід.


Одночасно глибина не повинна бути занадто великою, оскільки при прокладці магістралі потрібно дотримуватися ухил, що становить мінімум 2 см на 1 метр довжини траншеї. У результаті виходить, що при 10-метровій довжині канави різниця між початковою і кінцевою величиною цього параметра вийде рівною 20 сантиметрам.

Коли протяжність зовнішнього трубопроводу перевищує 10 метрів, має повороти або місця з'єднань, на вигинах і стиках труб облаштовують ревізійні колодязі, призначені для контролю над станом системи та для усунення засмічень.

Щоб при прокладці на ділянці автономної каналізації не довелося копати дуже глибокі траншеї, навіть у регіонах із суворими кліматичними умовами, лінії відведення стоків поміщають в землю на відстані 50-70 сантиметрів від її поверхні, при цьому ретельно утеплюють всі ділянки конструкції.

В якості теплоізоляційного матеріалу задіють:

 • пінопластові короби;
 • базальтове волокно;
 • пінополістирольну шкаралупу;
 • піноізол;
 • керамзитную засипку;
 • мінеральну вату;
 • спінений поліетилен.

У північних районах проживання з метою підвищення ефективності теплоізоляції вищеперелічені матеріали комбінують. Приміром, спочатку труби покривають пензлем, а потім присипають керамзитом з усіх боків.

Існує й інший спосіб обігріву трубопроводів, для реалізації якого буде потрібно укладання електричного кабелю. Але застосування енергозалежної утеплення зазвичай має сенс облаштовувати для будинків, в яких мешканці проживають постійно.

Для дачних будівель, куди в холодний період власники навідуються дуже рідко, буде достатньо застосування одного з утеплювачів. Але, якщо труби при мінусовій температурі все ж промерзають і в них утворюється пробка з льоду, можна спробувати пробити її окропом.

Влаштування вигрібної ями

Перелік робіт і строки облаштування зливних ям залежать від їх виду. Наприклад, якщо потрібно зробити просту каналізацію на дачі своїми руками з використанням пластикової місткості заводського виробництва, роботу можна виконати лише за 1 день. Коли заплановано зведення споруди з монолітного бетонного розчину, на проведення монтажу потрібно мінімум місяць.

Одночасно з його будівництвом, можна займатися пристроєм траншеї з прокладкою трубопроводу. Розмір ями повинен відповідати параметрам накопичувача, але з кожної його боку необхідно залишати приблизно 30 сантиметрів на засипку об'єкта. При визначенні обсягу місткості враховують побутові потреби людей, які проживають у будинку.


Важливо правильно підібрати пристрій вигрібної ями, від цього багато чого буде залежати в майбутньому. Одним з методів облаштування вигрібної ями є створення накопичувача з бетонних кілець. Для використання резервуара в умовах дачі зазвичай буває досить 2-3 виробів за умови, що його планується заповнювати на 1/2 або 1/3 об'єму, при цьому рівень стічної рідини не може підніматися вище місця знаходження вхідного отвору.

Для виїмки ґрунту з котловану застосовують спеціальну техніку або користуються лопатами та відрами. Після того, як в ньому розчищена нижня частина, її підсилюють дренажем з піску і гравію заввишки 20 - 40 сантиметрів.

Коли резервуар має невелику вагу, фахівці рекомендують укладати на дно бетонну плиту або заливати бетонну стяжку, до якої місткість прикріплюють анкерами та тим самим надають їй стабільне положення. З аналогічною метою під час засипки ґрунтом готової конструкції в нього можна додати сухий цемент, щоб створити навколо резервуара водонепроникне кільце.


Конструкції, що зводяться з кілець, цегли та шлакоблоків, неодмінно покривають двома гідроізоляційними шарами з зовнішньої та внутрішньої сторони. Ці заходи запобігають попаданню вмісту накопичувача в ґрунт, де воно проникає в ґрунтові води.

Якщо злив каналізації на дачі проводиться у вигрібну яму, обов'язковий монтаж вентиляційного стояка, який призначається для відведення газів назовні. Після завершення робіт і підключення накопичувача до каналізаційного трубопроводу здійснюють засипання і приступають до оформлення горловини. Верхнє технічне отвір надійно закривають міцною кришкою.

Відміну від вигрібної ями септика

Багато власників сучасних заміських будівель прагнуть не тільки облаштувати ефективно функціонуючу систему каналізації з вигрібною ямою, але і поєднати накопичення і часткову очистку стічних вод на дачі. Єдине рішення, що дозволяє скоротити кількість викликів асенізаторів - це замість вигребу поставити септик заводського або власного виготовлення.

Він буває двох видів:

 1. З очищенням води до 68 - 97 відсотків з використанням анаеробних і аеробних бактерій.
 2. З переробкою стічної рідини шляхом її відстоювання і застосування анаеробів.

У першому випадку його доукомплектовують фільтруючим колодязем, інфільтратом і поля фільтрації, які здійснюють ґрунтову доочистку відпрацьованої води та нечистот. Коли в роботі септика задіють аероби, то в другий відсік встановлюють компресор, який подає повітря і застосовують спеціальну завантаження для повноцінної життєдіяльності бактерій.


Для них живильне середовище являє собою суспензію освітлених стоків з каналізаційної системи, що перемістилися з переливу в другу камеру. Вода з септиків з аеробної очищенням виходить максимально очищеної, після чого її можна зливати в ґрунт без проведення додаткової обробки або скидати на рельєф.

Другий варіант - це двокамерний накопичувач. Одна його камера призначається для відстоювання рідини та поділу на фракції, а друга використовується для фільтрації освітленої води. Очищення першого відсіку виробляють з такою ж частотою, як і видаляють стічні маси з вигрібних місткостей. Бруд з другого прибирають рідше. Зазвичай цей процес являє собою заміну гравійного фільтра, використовуваного в якості дна.

Не слід забувати, що в септиках з часом відбувається накопичення активного мулу, який застосовують як добрива для ґрунту. Вміст, що має намір у вигрібній ямі, також використовують, але тільки після дотримання торф'яної технології переробки нечистот.

Максимальною ефективністю відрізняються станції біологічної очистки, але дорогу установку набувати для будинку, де проживають тимчасово, недоцільно. Далі в якості прикладу, як правильно зробити септик на дачі, буде розглянуто порядок його будівництва з бетонних заготовок, виготовлених в заводських умовах.

Етапи облаштування септик з бетонних кілець

Складання очисної конструкції циліндричних заготовок здійснюють за стандартною схемою септика на дачі. Даний процес спрощує те, що деталі мають великий розмір. Одночасно маніпуляції з бетонними кільцями, що мають значну вагу, потребують використання спецтехніки та найм бригади робітників.

Для створення очисної споруди необхідно придбати 2 комплекти деталей, оскільки він складається з двох окремих резервуарів. Перший з них призначається для виконання накопичувальної функції, а інший - фільтрувальної. Спочатку треба викопати котлован. Його розробку може спростити та прискорити використання спеціальної техніки.


Процес створення септик з бетонних кілець складається з послідовних етапів:

 1. Формують котлован під влаштування бетонного септика.
 2. Якщо ґрунти сипучі, виконують зміцнення викопаної ями.
 3. Встановлюють стартовий елемент першої з камер.
 4. Здійснюють збирання першої частини споруди.
 5. Збирають камеру з проникним дном.
 6. Монтують перекриття бетонних камер.
 7. Встановлюють вузькі кільця, оснащені герметичними люками.

Після завершення будівництва септика організують поле фільтрації.

Підготовка котловану згідно параметрам споруди

При облаштуванні дачного без відкачування каналізації своїми руками в певному місці, передбаченому в проєкті, c застосуванням лопат і лебідки або міні-екскаватора викопують яму, що має глибину, рівну висоті 2-3 кілець і горловини.

До цього параметру конструкції додають від 30 до 40 сантиметрів на створення основи. Воно складається з шару піску товщиною 15 - 20 сантиметрів і шару гравію або річкової гальки або щебеню величиною 15 - 20 сантиметрів. Облаштування дренажу забезпечує наявність надійної основи та фільтруючої «подушки».


Довжина канави повинна дозволяти встановити в ній два резервуара, які з'єднані між собою коротким переливом. Ґрунт з викопаної ями вивозити з дачної ділянки не слід, оскільки його використовують для зворотної засипки. Залишки землі потім можна задіяти для формування, наприклад, клумби чи інших ландшафтних об'єктів.

Монтаж бетонних виробів

Кільця, виготовлені в заводських умовах, встановлюють одне на інше, скріплюючи їх між собою в місцях стику скобами та герметизируя за допомогою спеціальних прокладок. Виробники даної продукції з метою спрощення монтажу нижнього елемента накопичувального резервуара створили виріб з глухим дном, яке не потребує тяжких.


На нього поміщають ще одне або два кільця, потім накривають перекриттям, які мають отвір, а поверх розміщують горловину і на завершення облаштовують технічний люк, що закривається кришкою. Для монтажу бетонних заготовок не потрібно проводити спеціальні розрахунки, оскільки їх розміри стандартні та у виробників можна завжди дізнатися, який об'єм стоків здатна вмістити підібрана комбінація бетонних виробів.

Гідроізоляція конструкції септика

Бетонну очисна споруда з окремих кілець, обов'язково слід гідроізолювати.

Застосовують один з двох способів:

 1. Нанесення ізоляційного матеріалу на внутрішню і зовнішню поверхні.
 2. Створення ізоляції зовні, а з внутрішньої сторони виконання обробки швів.

У продажу є сучасні гідроізоляційні матеріали глибокого проникнення, які за технічними характеристиками перевершують бітумний шар, наприклад, Пенетрон. Вони відносяться до дорогої продукції.

Підключення септика до труб

Коли проводиться монтаж каналізації на дачі, змонтоване повністю очисна споруда об'єднують в єдину конструкцію і підключають до трубопроводу, що йде від будинку. З цією метою в бетонних кільцях роблять отвори для створення переливу у вигляді короткого відрізка труби та ще один отвір для входу каналізаційної магістралі.


З'єднують ці елементи між собою максимально герметично і покривають гідроізоляцією. Виводять назовні вентиляційний стояк. Далі з метою перевірки працездатності та герметичності септика перший резервуар заповнюють водою. При попаданні в накопичувач перших стоків застосовують біоактиватор, щоб забезпечити більш ефективний процес переробки відходів.

Не кожен домашній умілець має інженерними знаннями та вміннями, які необхідні для облаштування автономної каналізації. Тому при виникненні сумнівів у власних можливостях краще звернутися за послугою до професіоналів.Каналізація на дачі своїми руками – етапи проєктування і монтажу, інструкція з влаштування септика

<p> <br> </p> <p> Зміст: </p> <p> </p> <a href="#1">Особливості створення дачної каналізації</a><br> <a href="#2">Різноманіття схем каналізаційних систем</a><br> <a href="#3">Нюанси будівництва локальних систем</a><br> - <a href="#4">Розробка проєкту на основі норм</a><br> - <a href="#5">Процес облаштування внутрішньобудинкової розводки</a><br> - <a href="#6">Правила укладання зовнішніх труб</a><br> - <a href="#7">Влаштування вигрібної ями</a><br> <a href="#8">Відміну від вигрібної ями септика</a><br> <a href="#9">Етапи облаштування септик з бетонних кілець</a><br> - <a href="#10">Підготовка котловану згідно параметрам споруди</a><br> - <a href="#11">Монтаж бетонних виробів</a><br> - <a href="#12">Гідроізоляція конструкції септика</a><br> - <a href="#13">Підключення септика до труб</a><br> <p> </p> <p> Всім дачникам хочеться відпочивати за містом з комфортом, хоча б з мінімальною - щоб у домі був водопровід, туалет і відведення стоків з кухонного миття. Для цього вони зазвичай воліють облаштовувати автономну каналізаційну систему своїми руками. </p> <p> <img width="599" src="/upload/medialibrary/388/388c55b836ac27e3e72f33eb9e6f4866.jpg" height="409"><br> </p> <h2><a name="1"></a>Особливості створення дачної каналізації</h2> <p> Для благоустрою приватного будинку, в тому числі та на заміській ділянці, необхідно прокласти інженерні комунікації. Відомо, що далеко за межами міської риси, відсутні централізовані системи відведення стоків. Єдиним вирішенням цієї проблеми є організація автономної каналізації на дачі своїми руками. </p> <p> В елітних заміських котеджних селищах і містечках монтують потужні локальні очисні споруди, які здатні обслужити одночасно кілька домогосподарств, але це відбувається рідко. Зазвичай власники невеликих садових ділянок площею не більше 15 соток, віддають перевагу недорогим об'єктів - выгребным ямах або очисним спорудам простої конструкції. Давайте зрозуміємо, <a href="/mounting/lokalna-kanalizaciya-sho-ce-take-yak-zrobiti-svoyimi-rukami.html">локальна каналізація - що це таке</a>, як вона влаштована та які має переваги. </p> <p> Для будівництва застосовують доступні за вартістю будівельні або підручні матеріали: білий або червона цегла, готові бетонні заготовки, автопокришки, пластикові резервуари, цементний розчин і багато іншого. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/868/868d1743bacaacaef13dc667a77d4c22.jpg" height="611"><br> </p> <p> Існує й інший більш витратний варіант, як правильно зробити каналізацію на дачі. Він передбачає встановлення готової місткості заводського виготовлення з модифікованого пластику, яка оснащена вентиляцією, патрубком для підключення до труб і технічним люком. </p> <blockquote> <p> Згідно діючим санітарним нормам, без встановлення герметичного резервуара забороняється користуватися зливною ямою. В іншому випадку неочищені каналізаційні стоки, що містять хвороботворні мікроорганізми та хімічні агресивні сполуки, забруднюють навколишнє середовище при попаданні безпосередньо в ґрунт і ґрунтові води. </p> </blockquote> <p> Також немає сенсу монтувати дорогі за вартістю станції біоочищення, оскільки кількість відпрацьованої рідини зазвичай невелика, а очисну споруду виявиться подобою накопичувальної місткості. Виходить, що оптимальним варіантом є об'ємна вигрібна яма або споруда типу септика на дачній ділянці. </p> <p> Якщо територія має велику площу, тоді можна облаштувати кілька вигрібних ям. Ними будуть, наприклад, для вуличного туалету - торф'яна яма, а для будинку і лазні - два накопичувача. </p> <h2><a name="2"></a>Різноманіття схем каналізаційних систем</h2> <p> Вони бувають різними, що залежить від кількості користувачів, включаючи тимчасових, наявності сантехнічних приладів, обсягів відпрацьованої рідини, числа точок, підключених до каналізаційної системи. </p> <p> За своїми характеристиками можуть відрізнятися наступні частини конструкції: </p> <ul> <li>внутрішня розводка каналізації на дачі;</li> <li>тип ями або септика;</li> <li>трубопровід - він буває простим або розгалуженим.</li> </ul> <p> Існує кілька популярних схем. Сучасні дачні споруди мало схожі на сараї. Навіть на невеликих заміських ділянках власники зводять добротні двоповерхові будинки. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/76a/76a852add9b56f7dda78097048727483.jpg" height="506"><br> </p> <p> Оптимальна схема прокладки каналізації на дачі для подібної будови складається з туалетної кімнати та ванної на другому поверсі, кухні на першому. Труби від сантехнічних пристроїв у цьому випадку відводять до стояка, розташованому біля стіни, яка знаходиться близько до септика. </p> <p> В одноповерхових будиночках невеликій площі, як правило, встановлюють комплект, що складається з унітаза та раковини. Душ, навіть якщо є, зазвичай розміщують на вулиці, поблизу від зони садово-городнього призначення. Туалетні стоки, що надійшли у внутрішню трубу, виводять назовні будівлі, звідки їх направляють в септик. </p> <p> Вигріб часто розташовують недалеко від будинку на відстані 5 - 10 метрів. Ближче ніж 5 метрів його, згідно з санітарними нормами, не облаштовують. Якщо розмістити далі, ніж 10 метрів, тоді можуть виникати труднощі в процесі прокладки трубопроводу. </p> <p> Річ у тому, що з метою забезпечення переміщення стічної рідини самопливом, необхідно дотримуватися ухил з розрахунку 2 см на 1 метр магістралі. Це означає: чим далі знаходиться вигрібна яма, тим глибше треба копати траншею для укладання труб. Але занадто глибоко змонтовану місткість обслуговувати в процесі експлуатації незручно. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/434/434ef767b272fa1759fb7ac0b9f7f336.jpg" height="455"><br> </p> <p> Все частіше власники заміської нерухомості вважають споруджувати двокамерний септик або вигрібної резервуар з переливом у фільтруючий колодязь. Виклик асенізаторів в цьому випадку також буде потрібно, але це буде відбуватися набагато рідше. </p> <blockquote> <p> Найбільш поширені схеми каналізації на дачі своїми руками доповнюють зовнішньої або внутрішньої розгалуженої розведенням, підключенням більшого числа точок скиду стоків, більш ефективно функціонуючим септиком і фільтраційним полем. </p> </blockquote> <h2><a name="3"></a>Нюанси будівництва локальних систем</h2> <p> Не існує стандартного плану монтажу автономно працює каналізаційної конструкції, але в будь-якому випадку він складається з трьох основних етапів: </p> <ol> <li>Прокладка труб всередині будівлі з підключенням сантехнічних пристроїв.</li> <li>Проведення зовнішнього трубопроводу.</li> <li>Влаштування септика на дачі.</li> </ol> <p> Допустимі винятки, такі як, наприклад, відсутність внутрішньобудинкової розводки, якщо умивальник, душ і туалет розташовані на вулиці. </p> <h2><a name="4"></a>Розробка проєкту на основі норм</h2> <p> Коли вибрано повний варіант облаштування локальної каналізаційної системи, для отримання якісного результату необхідно виконати правильне проєктування самостійно або силами інженерів. </p> <p> Перший варіант можливий, якщо запланована на дачі найпростіша каналізація своїми руками без будівництва складних споруд - септика, фільтраційного криниці, поля фільтрації. </p> <p> Наприклад, на ділянці передбачається будівництво вуличного туалету типу «шпаківня», який також стане місцем, куди викидаються господарські відходи, а замість повноцінних мийок для рук і посуду вирішено поставити звичайний умивальник. Щоб побудувати такий туалет на вулиці, потрібно викопати яму, помістити в неї герметичний резервуар, визначитися з оптимальною схемою будови та підписати договір з асенізаторами регулярний вивіз нечистот. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/6fa/6fad6ec1ec71762f16a9b6d16347e500.jpg" height="457"><br> </p> <p> Якщо запланована складна дачна каналізація з внутрішньобудинкової розведенням, септиком, прокладанням труб від будинку, літньої кухні та лазні, кращим рішенням стане звернення за послугою до інженерам-проектувальникам. Саме професійний підхід дозволить мати правильно складений проєкт з урахуванням планування будинку і навколишнього ландшафту. </p> <p> В обох випадках при будівництві зливної ями септика або слід брати до уваги норми Санпін, згідно з яким відстань від місткості, призначеної для збору стоків і нечистот до близько розташованих об'єктів, залежить від складу ґрунту. Наприклад, проміжок між септиком і колодязем або свердловиною повинен становити для глинистих ґрунтів - 25 - 30 метрів, а для супіщаних і піщаних - мінімум 50 метрів. </p> <p> Виконуючи влаштування септика на дачі своїми руками, в першу чергу після розробки проєкту потрібно вибрати сантехнічне і каналізаційне обладнання, спираючись на техумови та норми Дсту, що регламентують використання певних матеріалів. </p> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/71d/71dc8b19630f8ca0883704f63bb2e372.jpg" height="436"><br> </p> <p> Так, при прокладці зовнішнього ділянки каналізаційної магістралі, слід задіяти виключно спеціальну трубну продукцію зовнішнього типу, до якої відносяться гладкі та гофровані вироби, виготовлені з ПНД, ПП та ПВХ. Фітинги до них повинні відповідати придбаним труб по діаметру і матеріалу. </p> <h2><a name="5"></a>Процес облаштування внутрішньобудинкової розводки</h2> <p> У схемі внутрішньої розводки можна побачити горизонтально розташовані труби для каналізації на дачі, які одночасно підключають і до сантехнічних пристроїв, і до стояка, а той у свою чергу з'єднують з трубопроводом, прокладених до накопичувального об'єкту. </p> <p> Внутрішні інженерні комунікації краще прокладати під час зведення будинку, оскільки тоді легше створювати отвори в стінах і маскувати окремі ділянки трубопроводу. В процесі монтажу труб неодмінно слід дотримуватися ухил, так як в дачних будівлях рідко коли встановлюють насосне обладнання та переміщення стічної рідини здійснюється самопливом. Якщо виконується <a href="/mounting/kanalizaciya-v-derevyanomu-budinku-svoyimi-rukami-_-sho-i-yak.html">каналізація в дерев'яному будинку своїми руками</a>, необхідно заздалегідь продумати всі можливі проблеми та нюанси. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/4a9/4a91468bc904e708b854b174c12dea57.jpg" height="453"><br> </p> <p> Розмір нахилу залежить від діаметра прокладаються труб: </p> <ul> <li>для мають велике 150-міліметрове перетин - близько 8 міліметрів на погонний метр;</li> <li>для середніх виробів перетином 100 - 110 міліметрів приблизно 20 міліметрів;</li> <li>для продукції з мінімальним 50-міліметровим перетином - 30 міліметрів.</li> </ul> <p> При установці на дачі сантехніки своїми руками фахівці радять розміщувати на обладнанні гідрозатвори, службовці перешкодою для неприємних каналізаційних запахів. Раковини та душ рекомендується встановлювати високо, а унітаз - в найнижчій точці, максимально ближче до стояка. </p> <p> На стандартній схемі підключення раковини до системи відведення стоків оптимальний діаметр труб, що прокладаються до стояка, становить 50 міліметрів, а самого стояка - 100 або 110 міліметрів. </p> <p> Послідовність складання трубопроводів та їх підключення може мати відмінності, але, як правило, в першу чергу займаються монтажем стояка, а потім до нього підводять труби та тільки після цього підключають сантехнічні прилади. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/461/4614dcb169207bdf93cc65e833c9a43f.jpg" height="426"><br> </p> <p> Якщо у дачному будинку встановлено твердопаливний або газовий котел і працює система гарячого водопостачання, мінімальний комплект, що складається з унітаза та раковини, доповнюють ванною або душовою кабінкою. Тоді внутрішня розводка автономної каналізації для дачі виходить набагато складніше. </p> <blockquote> <p> На завершення облаштування внутрішньобудинкового трубопроводу здійснюють монтаж перехідника в стіну споруди у вигляді захисної металевої гільзи. Ідеальним способом виведення труби вважається створення отвори у фундаменті будинку, яке повинно розташовуватися нижче рівня промерзання ґрунту. </p> </blockquote> <h2><a name="6"></a>Правила укладання зовнішніх труб</h2> <p> Умовами грамотного облаштування каналізації в заміському будинку своїми руками є не тільки вибір якісної трубної продукції, що з'єднує внутрішньобудинкові комунікації з септиком або з вигрібною ямою, але і виконання відповідних правил і норм, яких слід дотримуватися при укладанні труб в ґрунт. </p> <p> Одне з них свідчить, що при визначенні глибини траншеї потрібно враховувати рівень промерзання ґрунту, оскільки труби укладають нижче цієї позначки. Це потрібно, щоб рідкі каналізаційні стоки при мінусовій температурі не почали замерзати та не пошкодили трубопровід. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/adb/adb57bd3ba37f77de274d4bd8c63309f.jpg" height="474"><br> </p> <p> Одночасно глибина не повинна бути занадто великою, оскільки при прокладці магістралі потрібно дотримуватися ухил, що становить мінімум 2 см на 1 метр довжини траншеї. У результаті виходить, що при 10-метровій довжині канави різниця між початковою і кінцевою величиною цього параметра вийде рівною 20 сантиметрам. </p> <p> Коли протяжність зовнішнього трубопроводу перевищує 10 метрів, має повороти або місця з'єднань, на вигинах і стиках труб облаштовують ревізійні колодязі, призначені для контролю над станом системи та для усунення засмічень. </p> <p> Щоб при прокладці на ділянці автономної каналізації не довелося копати дуже глибокі траншеї, навіть у регіонах із суворими кліматичними умовами, лінії відведення стоків поміщають в землю на відстані 50-70 сантиметрів від її поверхні, при цьому ретельно утеплюють всі ділянки конструкції. </p> <p> В якості теплоізоляційного матеріалу задіють: </p> <ul> <li>пінопластові короби;</li> <li>базальтове волокно;</li> <li>пінополістирольну шкаралупу;</li> <li>піноізол;</li> <li>керамзитную засипку;</li> <li>мінеральну вату;</li> <li>спінений поліетилен.</li> </ul> <p> <img width="555" src="/upload/medialibrary/326/32669ac00ca2971c24c463adfde303d8.jpg" height="545"> </p> <p> У північних районах проживання з метою підвищення ефективності теплоізоляції вищеперелічені матеріали комбінують. Приміром, спочатку труби покривають пензлем, а потім присипають керамзитом з усіх боків. </p> <p> Існує й інший спосіб обігріву трубопроводів, для реалізації якого буде потрібно укладання електричного кабелю. Але застосування енергозалежної утеплення зазвичай має сенс облаштовувати для будинків, в яких мешканці проживають постійно. </p> <blockquote> <p> Для дачних будівель, куди в холодний період власники навідуються дуже рідко, буде достатньо застосування одного з утеплювачів. Але, якщо труби при мінусовій температурі все ж промерзають і в них утворюється пробка з льоду, можна спробувати пробити її окропом. </p> </blockquote> <h2><a name="7"></a>Влаштування вигрібної ями</h2> <p> Перелік робіт і строки облаштування зливних ям залежать від їх виду. Наприклад, якщо потрібно зробити просту каналізацію на дачі своїми руками з використанням пластикової місткості заводського виробництва, роботу можна виконати лише за 1 день. Коли заплановано зведення споруди з монолітного бетонного розчину, на проведення монтажу потрібно мінімум місяць. </p> <p> Одночасно з його будівництвом, можна займатися пристроєм траншеї з прокладкою трубопроводу. Розмір ями повинен відповідати параметрам накопичувача, але з кожної його боку необхідно залишати приблизно 30 сантиметрів на засипку об'єкта. При визначенні обсягу місткості враховують побутові потреби людей, які проживають у будинку. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/973/973896cd64da3a547a43c6edc66bfcd4.jpg" height="451"><br> </p> <p> Важливо правильно підібрати <a href="/cesspool/pristrij-vigribnoyi-yami-svoyimi-rukami-v-privatnomu-budinku.html">пристрій вигрібної ями</a>, від цього багато чого буде залежати в майбутньому. Одним з методів облаштування вигрібної ями є створення накопичувача з бетонних кілець. Для використання резервуара в умовах дачі зазвичай буває досить 2-3 виробів за умови, що його планується заповнювати на 1/2 або 1/3 об'єму, при цьому рівень стічної рідини не може підніматися вище місця знаходження вхідного отвору. </p> <p> Для виїмки ґрунту з котловану застосовують спеціальну техніку або користуються лопатами та відрами. Після того, як в ньому розчищена нижня частина, її підсилюють дренажем з піску і гравію заввишки 20 - 40 сантиметрів. </p> <p> Коли резервуар має невелику вагу, фахівці рекомендують укладати на дно бетонну плиту або заливати бетонну стяжку, до якої місткість прикріплюють анкерами та тим самим надають їй стабільне положення. З аналогічною метою під час засипки ґрунтом готової конструкції в нього можна додати сухий цемент, щоб створити навколо резервуара водонепроникне кільце. </p> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/b60/b60b1c63fe85d49b2a26d6f9edb6708d.jpg" height="448"><br> </p> <p> Конструкції, що зводяться з кілець, цегли та шлакоблоків, неодмінно покривають двома гідроізоляційними шарами з зовнішньої та внутрішньої сторони. Ці заходи запобігають попаданню вмісту накопичувача в ґрунт, де воно проникає в ґрунтові води. </p> <p> Якщо злив каналізації на дачі проводиться у вигрібну яму, обов'язковий монтаж вентиляційного стояка, який призначається для відведення газів назовні. Після завершення робіт і підключення накопичувача до каналізаційного трубопроводу здійснюють засипання і приступають до оформлення горловини. Верхнє технічне отвір надійно закривають міцною кришкою. </p> <h2><a name="8"></a>Відміну від вигрібної ями септика</h2> <p> Багато власників сучасних заміських будівель прагнуть не тільки облаштувати ефективно функціонуючу систему каналізації з вигрібною ямою, але і поєднати накопичення і часткову очистку стічних вод на дачі. Єдине рішення, що дозволяє скоротити кількість викликів асенізаторів - це замість вигребу поставити септик заводського або власного виготовлення. </p> <p> Він буває двох видів: </p> <ol> <li>З очищенням води до 68 - 97 відсотків з використанням анаеробних і аеробних бактерій.</li> <li>З переробкою стічної рідини шляхом її відстоювання і застосування анаеробів.</li> </ol> <p> У першому випадку його доукомплектовують фільтруючим колодязем, інфільтратом і поля фільтрації, які здійснюють ґрунтову доочистку відпрацьованої води та нечистот. Коли в роботі септика задіють аероби, то в другий відсік встановлюють компресор, який подає повітря і застосовують спеціальну завантаження для повноцінної життєдіяльності бактерій. </p> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/4ff/4ffcb4a3ee44919437ef09904e6b2d71.jpg" height="471"><br> </p> <p> Для них живильне середовище являє собою суспензію освітлених стоків з каналізаційної системи, що перемістилися з переливу в другу камеру. Вода з септиків з аеробної очищенням виходить максимально очищеної, після чого її можна зливати в ґрунт без проведення додаткової обробки або скидати на рельєф. </p> <p> Другий варіант - це двокамерний накопичувач. Одна його камера призначається для відстоювання рідини та поділу на фракції, а друга використовується для фільтрації освітленої води. Очищення першого відсіку виробляють з такою ж частотою, як і видаляють стічні маси з вигрібних місткостей. Бруд з другого прибирають рідше. Зазвичай цей процес являє собою заміну гравійного фільтра, використовуваного в якості дна. </p> <blockquote> <p> Не слід забувати, що в септиках з часом відбувається накопичення активного мулу, який застосовують як добрива для ґрунту. Вміст, що має намір у вигрібній ямі, також використовують, але тільки після дотримання торф'яної технології переробки нечистот. </p> </blockquote> <p> Максимальною ефективністю відрізняються станції біологічної очистки, але дорогу установку набувати для будинку, де проживають тимчасово, недоцільно. Далі в якості прикладу, як правильно зробити септик на дачі, буде розглянуто порядок його будівництва з бетонних заготовок, виготовлених в заводських умовах. </p> <h2><a name="9"></a>Етапи облаштування септик з бетонних кілець</h2> <p> Складання очисної конструкції циліндричних заготовок здійснюють за стандартною схемою септика на дачі. Даний процес спрощує те, що деталі мають великий розмір. Одночасно маніпуляції з бетонними кільцями, що мають значну вагу, потребують використання спецтехніки та найм бригади робітників. </p> <p> Для створення очисної споруди необхідно придбати 2 комплекти деталей, оскільки він складається з двох окремих резервуарів. Перший з них призначається для виконання накопичувальної функції, а інший - фільтрувальної. Спочатку треба викопати котлован. Його розробку може спростити та прискорити використання спеціальної техніки. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/657/657dd758e3891fa2f015ef070e516800.jpg" height="432"><br> </p> <p> Процес створення септик з бетонних кілець складається з послідовних етапів: </p> <ol> <li>Формують котлован під влаштування бетонного септика.</li> <li>Якщо ґрунти сипучі, виконують зміцнення викопаної ями.</li> <li>Встановлюють стартовий елемент першої з камер.</li> <li>Здійснюють збирання першої частини споруди.</li> <li>Збирають камеру з проникним дном.</li> <li>Монтують перекриття бетонних камер.</li> <li>Встановлюють вузькі кільця, оснащені герметичними люками.</li> </ol> <p> Після завершення будівництва септика організують поле фільтрації. </p> <h2><a name="10"></a>Підготовка котловану згідно параметрам споруди</h2> <p> При облаштуванні дачного без відкачування каналізації своїми руками в певному місці, передбаченому в проєкті, c застосуванням лопат і лебідки або міні-екскаватора викопують яму, що має глибину, рівну висоті 2-3 кілець і горловини. </p> <p> До цього параметру конструкції додають від 30 до 40 сантиметрів на створення основи. Воно складається з шару піску товщиною 15 - 20 сантиметрів і шару гравію або річкової гальки або щебеню величиною 15 - 20 сантиметрів. Облаштування дренажу забезпечує наявність надійної основи та фільтруючої «подушки». </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/f8c/f8cd3b0099166be2dff1a8bc834eed2e.jpg" height="479"><br> </p> <p> Довжина канави повинна дозволяти встановити в ній два резервуара, які з'єднані між собою коротким переливом. Ґрунт з викопаної ями вивозити з дачної ділянки не слід, оскільки його використовують для зворотної засипки. Залишки землі потім можна задіяти для формування, наприклад, клумби чи інших ландшафтних об'єктів. </p> <h2><a name="11"></a>Монтаж бетонних виробів</h2> <p> Кільця, виготовлені в заводських умовах, встановлюють одне на інше, скріплюючи їх між собою в місцях стику скобами та герметизируя за допомогою спеціальних прокладок. Виробники даної продукції з метою спрощення монтажу нижнього елемента накопичувального резервуара створили виріб з глухим дном, яке не потребує тяжких. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/a06/a0626a4483e767fe881c11f35a3007bf.jpg" height="441"><br> </p> <p> На нього поміщають ще одне або два кільця, потім накривають перекриттям, які мають отвір, а поверх розміщують горловину і на завершення облаштовують технічний люк, що закривається кришкою. Для монтажу бетонних заготовок не потрібно проводити спеціальні розрахунки, оскільки їх розміри стандартні та у виробників можна завжди дізнатися, який об'єм стоків здатна вмістити підібрана комбінація бетонних виробів. </p> <h2><a name="12"></a>Гідроізоляція конструкції септика</h2> <p> Бетонну очисна споруда з окремих кілець, обов'язково слід гідроізолювати. </p> <p> Застосовують один з двох способів: </p> <ol> <li>Нанесення ізоляційного матеріалу на внутрішню і зовнішню поверхні.</li> <li>Створення ізоляції зовні, а з внутрішньої сторони виконання обробки швів.</li> </ol> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/f78/f7828c2bb90b84559e38eb725c309f0d.jpg" height="472"> </p> <p> У продажу є сучасні гідроізоляційні матеріали глибокого проникнення, які за технічними характеристиками перевершують бітумний шар, наприклад, Пенетрон. Вони відносяться до дорогої продукції. </p> <h2><a name="13"></a>Підключення септика до труб</h2> <p> Коли проводиться монтаж каналізації на дачі, змонтоване повністю очисна споруда об'єднують в єдину конструкцію і підключають до трубопроводу, що йде від будинку. З цією метою в бетонних кільцях роблять отвори для створення переливу у вигляді короткого відрізка труби та ще один отвір для входу каналізаційної магістралі. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/93c/93c2864cce34adb4c34c8c3d2ac73ab2.jpg" height="477"><br> </p> <p> З'єднують ці елементи між собою максимально герметично і покривають гідроізоляцією. Виводять назовні вентиляційний стояк. Далі з метою перевірки працездатності та герметичності септика перший резервуар заповнюють водою. При попаданні в накопичувач перших стоків застосовують біоактиватор, щоб забезпечити більш ефективний процес переробки відходів. </p> Не кожен домашній умілець має інженерними знаннями та вміннями, які необхідні для облаштування автономної каналізації. Тому при виникненні сумнівів у власних можливостях краще звернутися за послугою до професіоналів. <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/mfm8dq4uu98?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div> <br> <br> <p> <br> </p>