SewerageMastak

Як зробити септик з бетонних кілець – покрокове керівництво, нюанси монтажу


Зміст:

Переваги та недоліки септиків з кілець
Варіанти створення споруди
Вибір місця розташування очисного споруди
Як зробити септик
Технологія монтажу очисної конструкції з бетонних кілець
- Виконання замірів та проєктування
- Підготовка необхідних матеріалів
- Створення котловану і «подушки»
- Встановлення бетонних кілець і ізоляція швів
- Встановлення труб переливу
Влаштування фільтраційного колодязя
Способи економії на будівництві

Одним з основних елементів автономної каналізаційної системи приватного будинку або дачі є септик. Зустрічаються конструкції, зроблені з цегли, пластикових або залізних резервуарів. Але найпоширенішим варіантом вважається будівництво септика з бетонних кілець.

Зведення будинку за межами міської риси слід починати зі створення каналізації. Правильно спроєктувати та виконати всі організаційні заходи непросто. Необхідно все обміркувати, щоб не допустити помилки. Неправильне облаштування каналізаційної системи призведе до того, що в будинку неможливо буде проживати в комфортних умовах.


Щоб побудувати своїми руками на присадибній ділянці функціональний септик, потрібно знати, як це робити та що слід враховувати при проведенні монтажних робіт. Серед матеріалів, що мають доступну вартість, які застосовують при створенні локальних очисних конструкцій, найбільш популярні бетонні кільця.

Переваги та недоліки септиків з кілець

В саморобному септику з бетонних кілець вони є одними з основних елементів облаштовуємо каналізації. Ці вироби відрізняються високими експлуатаційними характеристиками.

Резервуари, зведені з них, за рахунок технічних переваг залізобетонних виробів мають високу міцність і відмінну стійкість до впливу агресивних речовин.


Серед плюсів септиків з бетонних кілець, слід зазначити:

 1. Доступну вартість. Оскільки дана будівельна продукція має низьку собівартість, дозволити собі звести резервуар з неї, можуть багато господарів заміських об'єктів нерухомості, навіть ті, у яких фінансові можливості обмежені.
 2. Довговічність і міцність. Бетон за міцнісними параметрами перевершує цегла та не поступається такому матеріалу, як природний камінь. Він може витримувати підвищений тиск і для нього не є небезпека об'ємні залпові скиди. Термін експлуатації септиків для дачі своїми руками з кілець може досягати більше 50 років.
 3. Герметичність резервуарів. Завдяки якісно виконаній гідроізоляції, конструкція з бетонних кілець відрізняється стійкістю до впливу ґрунтових вод з зовнішньої сторони та абсолютної герметичністю зсередини.
 4. Місткість. Такі місткості здатні збирати великий об'єм стоків, тому процедуру їх очищення можна виконувати один раз протягом декількох років.

Якщо будувати септик з кілець - ЗБВ обійдеться в меншу суму, ніж поліпропіленові місткості.


Але у даної конструкції є і недоліки, до яких відносяться:

 1. Велику вагу. Перед тим як зробити септик з бетонних кілець, потрібно замовити спеціальну техніку для переміщення цих важких елементів.
 2. Наявність ймовірності проникнення стічної рідини в нижерасположенные шари ґрунту. Дана проблема може виникнути в процесі експлуатації септика в результаті виникнення тріщин в бетоні або з причини розгерметизації швів, що призводить до втрати її захисних функцій.

Перед тим як влаштувати септик з бетонних кілець, бажано проаналізувати всі плюси та мінуси даного будівельного матеріалу. Також слід оцінити власні можливості щодо застосування спецтехніки.

Варіанти створення споруди

Влаштування септика з залізобетонних виробів не вважається дуже складною роботою. Він може мати двох - або трикамерну конструкцію. Незалежно від типу виконання, в процесі її обслуговування потрібно звертатися за послугами до асенізаторам і замовляти спецтехніку для видалення твердих відходів, які збираються на внутрішніх поверхнях резервуара.

Однокамерний септик з кілець є накопичувачем, який функціонує за принципом вигрібної ями, його облаштовують набагато рідше. Власники нерухомості віддають перевагу даним конструкцій при необхідності облаштувати каналізаційну систему для невеликих по площі дачних будівель, в яких господарі проживають влітку або під час відпустки, за умови, що об'єм стоків незначний.


Ще однією важливою причиною вибору однокамерного накопичувача є високий рівень залягання ґрунтових вод, а також переважання глинистих порід в геології території.

Септик з двома колодязями або трьома камерами встановлюють при створенні автономних очисних об'єктів для заміських будинків, які призначаються для постійного проживання, коли планований об'єм стічної рідини великий.

В процесі облаштування двокамерної конструкції, якщо вона доповнена полем фільтрації або фільтруючим колодязем, перша камера є герметичною ємкістю з обмеженою кількістю кисню. Її неодмінно оснащують бетонним або чавунним люком, лінією подачі та відведення стоків. Другий відсік з метою забезпечення доступу кисню забезпечують вентиляційною трубою.


На схемою каналізації з бетонних кілець, що складається з двох або трьох резервуарів, стічні маси піддаються багатоступінчастої обробки методом відстоювання і фільтрації:

 1. У першій накопичувальної місткості відбувається процес попереднього очищення, протягом якого великі суспензії осідають і в умовах нестачі кисню піддаються розкладанню, а переробкою органіки займаються анаеробні бактерії. У другому резервуарі очисно-фільтраційний процес триває, але в ньому вже беруть участь аеробні бактерії та кисень.
 2. Розкладені органічні залишки, що мають вигляд мулу, опускаються на дно, а освітлені стоки перетікають в дренажний колодязь, який також називають фільтруючим або поглинальним.

Звідти допомогою отворів в стінах вода, що пройшла доочистку, піддається фільтрації через піщано-щебеневий шар і відправляється в ґрунт. Коли присадибна ділянка розташовується на ґрунтах, що володіють достатніми фільтраційними властивостями та добре вбирають і пропускають рідину, а рівень залягання підземних вод при цьому невисокий, краще віддати перевагу варіанту пристрою септика, в якому освітлена рідина перенаправляється в поглотительный відсік.


На ґрунті з глибиною залягання підземних водних шарів, що досягає лише 2,5 метрів, процес очищення стає неможливим, оскільки між найнижчою точкою дренажного колодязя для септика з бетонних кілець і ґрунтовою водою повинно бути не менше одного метра.

В даній ситуації очищені стоки краще буде відводити на дренажні поля. Але облаштування подібних систем вимагає наявності великої площі ділянки.

Вибір місця розташування очисного споруди

Коли проєктують септик, санітарну зону розміщують так, щоб в родючий ґрунт і джерело питної води не змогли проникати органічні відходи. З цієї причини потрібно дотримуватися відповідних будівельних норм, що регламентують, як правильно зробити септик з кілець або інших будматеріалів.

Систему очищення стоків на заміській ділянці облаштовують з урахуванням положень:

 • Сніпа 2.04.03.85 – в ньому відображені правила зведення зовнішніх каналізаційних об'єктів;
 • Санпін 2.2.1/2.1.1.1200-03 – у цьому документі перераховані вимоги, які слід виконувати при створенні зон, що вважаються екологічно небезпечними.

Згідно з цими нормами, щоб не відбулося намокання фундаменту будинку через аварійних протікання, септик необхідно розміщувати так, щоб він знаходився нижче, ніж житлове будова.

Вибираючи місце, неодмінно враховують наявність природних водойм з проточними водами. Відстань до них, якого слід дотримуватися, не може становити менше 5 метрів. При цьому проміжок до дерев повинен бути 3 метри, а до чагарників – близько метра. Також важливо і відстань септика від будинку, яке краще збільшити, але не зменшувати.

Також необхідно з'ясувати, де під поверхнею землі проходить газопровідна труба. Треба, щоб відстань до неї становить мінімум 5 метрів. Але слід враховувати, що над місцем, де планується заглиблення очисної конструкції, забороняється розташовувати транспортні засоби, оскільки вони своєю вагою здатні зруйнувати всю споруду.

Як зробити септик

Щоб облаштувати міцну і довговічну систему очищення у приватному будинку, потрібно володіти інформацією щодо основних правил даного процесу:

 1. Відстань між кільцями септика – колодязями має бути не менше, ніж півметра. При цьому заповнений бітумом зазор виконає функцію буфера у разі виникнення зрушень ґрунту.
 2. Обов'язковим є наявність гравійно-піщаної або щебеневої подушки. Завдяки такій прошарку забезпечується нерухомість септика, навіть якщо ґрунт під резервуарами нестабільна. Подушка також необхідна для відводу рідини, якщо колодязь протікає.
 3. Не слід нехтувати створенням гідроізоляції. Щоб облаштувати з бетонних кілець правильний септик, між сусідніми виробами потрібно герметизувати шви, для чого наймають кілька різних видів ізоляційних матеріалів, якими обробляють внутрішню поверхню камер і їх зовнішні стіни.

Якщо дотримуватися технології, як правильно зробити септик з бетонних кілець, і ретельно дотримуватися всі умови монтажу, тоді не доведеться часто запрошувати фахівців з очищення та ремонту накопичувального резервуара.

Технологія монтажу очисної конструкції з бетонних кілець

Роботи з облаштування довговічного і надійного септика з кілець не належать до складних заходів. Їх можна виконати самостійно. Якщо проєктується розташування декількох камер, використовують лінійний принцип, при реалізації якого бетонні колони, зібрані з кілець, розміщують уздовж однієї лінії.

Після приймального відділення на схемі переливу септика з кілець знаходяться резервуари, встановлені в безпосередній близькості один від одного. На значній відстані від них монтують фільтруючу колону.


Поетапно робота по створенню очисної споруди на присадибній ділянці виглядає наступним чином:

 1. Проведення замірів та проєктування.
 2. Підготовка та придбання необхідних матеріалів.
 3. Риття котловану і створення подушки.
 4. Монтаж бетонних кілець і ізоляція швів.
 5. Встановлення труб переливу.

Виконання замірів та проєктування

Щоб забезпечити ефективну очистку стоків, необхідно створення умов, за яких вони зможуть перебувати всередині накопичувального резервуара протягом трьох діб. З цієї причини об'єм септика з бетонних кілець визначають з урахуванням сумарного тридобового обсягу стоків.

Витрата води у відповідності з добовими нормами споживання для одного члена сім'ї при використанні побутової домашньої техніки дорівнює близько 200 літрів. Шляхом нескладного підрахунку можна визначити, що для сім'ї, яка складається з 2 – 3 осіб, мінімальний об'єм очисної споруди повинен дорівнювати приблизно 2 кубах.


А ось для котеджу, де постійно проживає 5 - 6 домочадців, потрібно будівництво споруди, здатного вмістити 3 – 4 куба. Фахівці радять при визначенні обсягу септика робити невеликий запас, оскільки в разі приїзду сторонніх людей з'являється ризик, що норма буде перевищена. Щоб усунути наслідки невірно проведених розрахунків, чекають значні фінансові витрати.

Визначаючись із вибором, з яких кілець робити септик, і яка їх кількість буде потрібно, потрібно враховувати, що фактичний об'єм не повинен перевищувати розрахункові показники. Це пояснюється тим, що по мірі наповнення резервуара стоки піднімаються до місця знаходження переливних отворів – вони ніколи не досягають верхнього краю. З цієї причини розрахунковий об'єм відпрацьованої рідини повинен доходити до рівня даних труб.

Підготовка необхідних матеріалів

Бажано, щоб одержана кільця для септика мали замки. Їх наявність сприяє спрощенню монтажного процесу і одночасно попереджує зміщення елементів під впливом морозного пученія ґрунту. Перед тим як придбати кільця, слід звертати увагу на рівне розташування посадкових місць. Також потрібно оглядати замки на предмет цілісності.

Крім цього, будуть потрібні:

 • труби для каналізації;
 • теплоізоляційні рулонні матеріали;
 • гідроізоляційні суміші;
 • річковий пісок;
 • мелкофракционный щебінь;
 • цементний розчин;
 • монтажна піна;
 • ємність для приготування розчину;
 • перфоратор;
 • сходи;
 • рівень;
 • широка кисть.

Щоб зробити переливний септик з бетонних кілець своїми руками, між колодязями укладають поліпропіленові або азбестоцементні труби, на яких є маркування «для зовнішньої каналізації». Діаметр цих виробів повинен бути в межах від 110 до 120 міліметрів.

Створення котловану і «подушки»

Найкращим періодом для земляних робіт є спекотні місяці або перші морозні дні. Річ у тому, що тоді рівень залягання підземних вод найбільш низький.

Можна вирити Котлован вручну, найнявши бригаду майстрів або застосувати екскаватор. Витрати на послуги копачів і виклик спецтехніки порівнянні. Розміри виритого котловану повинні бути більше, ніж габарити монтуються кілець приблизно на 50 – 80 сантиметрів.

Це зробить процес встановлення значно простіше і дозволить здійснити зовнішню гідроізоляцію швів елементів споруди. Роблячи розрахунок глибини септик з бетонних кілець, враховують висоту фільтраційної подушки, яка становить 20 – 30 сантиметрів, розміри кілець і товщину плити – близько 15 сантиметрів.


Яму під облаштування очисної конструкції слід робити двох'ярусної, при цьому другу камеру заглиблюють нижче першої на 50 сантиметрів. Ще одним варіантом є риття окремої ями під кожен резервуар. Для прокладки каналізаційних труб копають траншеї, які закладають нижче рівня промерзання ґрунту.

Параметри траншей підбирають відповідно до розмірів кілець, які застосовуються для створення камер. Їх роблять зазвичай шириною 50 сантиметрів і глибиною 120 – 150 сантиметрів. Дно викопаних траншей розташовують під невеликим ухилом, рівним 2 – 3 сантиметри на погонний метр. Краще попередньо виміряти відстань між двома крайніми точками та помножити його на величину ухилу у відповідності з нормою.

Якщо дотримуватися цю умову, самоплив стоків буде забезпечений. Дно готових траншей вирівнюють і утрамбовують, засипають піском до формування шару товщиною 10 сантиметрів. Потім його знову трамбують. Щоб залити бетонну плиту, задіють цементний розчин. Якщо в нижньому кільці є дно, стяжку можна не робити.


В такому випадку достатньо застосувати відсипання з щебінки, уклавши її 20-сантиметровим шаром. Слід досягти ефекту, коли подушка сильно просяде. Для досягнення її максимальної щільності потрібно трамбування чергувати з заливкою щебінки водою.

Встановлення бетонних кілець і ізоляція швів

Облаштування септика починають з встановлення його закритій частині, якою є нижня кільце, що має дно. Його розміщують так, щоб стінки перебували суворо вертикально. Дотримання даної умови дозволяє забезпечити стійкість і міцність всієї споруди.

Якщо в якості основи використовують бездонне кільце, основу слід забетонувати. З цією метою на дні котловану заливають бетонну стяжку 30-сантиметрової товщини.

Її розміри повинні на 20 сантиметрів перевищувати діаметр використовуваного кільця. На те, щоб бетон остаточно застиг, зазвичай йде до двох тижнів. Після того, як він придбав необхідну міцність, приступають до монтажу першого кільця. Зробити це без сторонньої допомоги неможливо. Для цієї роботи потрібна участь кількох підсобників.

Щоб захистити очисну конструкцію від протікання, а також знизити шкідливий вплив підземних водяних джерел на бетон, місце стику основи з нижньою гранню кільця покривають стійким до вологи цементним розчином.


З метою забезпечення гідроізоляції, використовують просочення глибокого проникнення або мастику на основі бітуму. Для обробки бетонних кілець використовують склади, в яких є цемент, наприклад, «Аквацемент».

Щоб проводити внутрішню ізоляцію, неприпустимо застосування токсичних сполук. Якщо експлуатувати таку конструкцію, в ній будуть гинути бактерії, переробні стоки та нечистоти. Коли монтують септик з 4 бетонних кілець або іншого їх кількості, на кожен виріб встановлюють наступне.

Щоб конструкція вийшла більш міцною, з її зовнішньої сторони кріплять металеві скоби. Точки їх фіксації бетонують, після чого покривають ізоляційним шаром.

Кільця поміщають в котлован з підйомної техніки. Місця стиків між ними якісно герметизують. Порожнечі, що утворилися між зовнішніми поверхнями резервуарів і стінами котловану, засипають сумішшю з ґрунту, витягнутого в процесі риття, та піску. Наявні «кишені» рівномірно заповнюють шляхом чергування складу і заливки водою.


Верхню частину конструкції, розташовану вище позначки промерзання ґрунту, необхідно утеплювати. Річ у тому, що в умовах сильних морозів є ймовірність появи всередині місткості крижаної пробки. У такій ситуації ефективність і швидкість очищення істотно сповільнюється.

В якості теплоізоляційного матеріалу зручніше всього використовувати відрізки пінополістиролу або купувати готові вироби, звані «шкаралупою». У верхній частині резервуарів, що складаються з бетонних кілець, мають горловини, забезпечені отворами для створення каналізаційних люків, які потім прикривають чавунними кришками.

У другому відсіку конструкції неодмінно розміщують вентиляційну трубу, яка має на 70 – 80 сантиметрів підніматися над поверхнею землі.

Встановлення труб переливу

Їх розташування залежить від рівня знаходження трубопроводу, що йде з дому. Існує певна технологія, як працює септик з бетонних кілець. Його конструкційне влаштування передбачає забезпечення переміщення стоків самопливом. Найвища точка прокладки труби каналізації повинна бути розташована нижче рівня промерзання ґрунту.

Перелив на протилежній стіні камери роблять приблизно на 15 – 20 сантиметрів нижче, ніж точка подачі. Для підведення труби відведення нечистот в стінці резервуара, застосовуючи перфоратор, роблять отвори необхідного розміру. Щоб зафіксувати в бетоні трубу, краще задіяти монтажну піну, яка може утримати вологу і виконати функцію демпферної прокладки.


Введення труб у стінку кільця якісно герметизують. Вхідні труби, що йдуть від будинку, а також переливні, що знаходяться між камерами, забезпечують трійниками. Ці деталі, розміщені на кінцях відвідного і підвідного трубопроводів, забезпечать безперешкодний доступ у разі необхідності усунення засмічень.

З метою підвищення стійкості труб до мінусовій температурі, їх бажано покрити шаром теплоізолятора, а зверху помістити захисний кожух.

Влаштування фільтраційного колодязя

Такий резервуар можна монтувати виключно на ґрунтову основу, яка добре пропускає рідину і вбирає її. Коли під умовною дном знаходяться піски, гравійно-галечникові або щебенистые ґрунти, тоді очищені стоки безперешкодно проникати в ґрунт.

В нижній частині колодязя приблизно на метр насипають ґрунтовий фільтр, при цьому необхідно, щоб фракції засипки ставали менше у процесі збільшення висоти. Спочатку на дно насипають пісок шаром 30 – 40 сантиметрів, поверх нього формують шар дрібнофракційних гравію товщиною 30 – 40 сантиметрів. Як правило, верхнім фільтруючим ярусом є крупний щебінь або гравій, який засипають шаром 20 – 30 сантиметрів.


Якщо планується утилізація стічної рідини через дно і стінки, тоді нижнє кільце дренажної системи роблять перфорованим. Його монтують згідно тієї ж технології, що і вироби з суцільними стінами. У порожнечі між стінами котловану і кільцями насипають щебінь.

При створенні поля фільтрації використовують перфоровані труби. Їх поміщають на гравійно-піщану «подушку», яка забезпечує проникнення очищених стічних мас в ґрунтові пласти, розташовані нижче, а зверху покривають геотекстилем і потім засипають землею.

Способи економії на будівництві

При відсутності можливості використовувати спецтехніку і замовити послугу у бригади професіоналів, застосовують такі способи. Щоб не займатися риттям котловану і потім занурювати в нього кільця, можна облаштувати більш простий септик з бетонних кілець. Ґрунт в такому випадку витягують поступово у міру того як заглиблюється кільце. Ця технологія заснована на тому, що воно опускається вниз за рахунок власної ваги.

Бетонне дно заливають пізніше. Воно буде знаходитися тільки всередині кільця. Великий недолік цього способу полягає в неможливості провести тепло - і гідроізоляцію зовнішньої поверхні конструкції. Оскільки дно виходить розташованим лише всередині кільця, знижується надійність споруди.

Існує ще один спосіб - будівництво септика, зовні схожого на трикутник. Вибравши цей варіант, можна заощадити місце для встановлення кілець і значно зменшити об'єм земельних робіт. Але при цьому слід враховувати, що ревізійний вхід буде одним на три кільця септика, а всі переливи потрібно буде облаштовувати поза зоною його доступності.

Якщо при монтажі очисної конструкції дотримуватися обраної технології, і виконувати правила безпеки, вона прослужить кілька десятків років без ризику зміщення елементів і їх обвалу.Як зробити септик з бетонних кілець – покрокове керівництво, нюанси монтажу

<p> <br> </p> <p> Зміст: </p> <p> </p> <a href="#1">Переваги та недоліки септиків з кілець</a><br> <a href="#2">Варіанти створення споруди</a><br> <a href="#3">Вибір місця розташування очисного споруди</a><br> <a href="#4">Як зробити септик</a><br> <a href="#5">Технологія монтажу очисної конструкції з бетонних кілець</a><br> - <a href="#6">Виконання замірів та проєктування</a><br> - <a href="#7">Підготовка необхідних матеріалів</a><br> - <a href="#8">Створення котловану і «подушки»</a><br> - <a href="#9">Встановлення бетонних кілець і ізоляція швів</a><br> - <a href="#10">Встановлення труб переливу</a><br> <a href="#11">Влаштування фільтраційного колодязя</a><br> <a href="#12">Способи економії на будівництві</a><br> <p> </p> <p> Одним з основних елементів автономної каналізаційної системи приватного будинку або дачі є септик. Зустрічаються конструкції, зроблені з цегли, пластикових або залізних резервуарів. Але найпоширенішим варіантом вважається будівництво септика з бетонних кілець. </p> <p> Зведення будинку за межами міської риси слід починати зі створення каналізації. Правильно спроєктувати та виконати всі організаційні заходи непросто. Необхідно все обміркувати, щоб не допустити помилки. Неправильне облаштування каналізаційної системи призведе до того, що в будинку неможливо буде проживати в комфортних умовах. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/574/5745b4ffcd42609e739aae32e710e5b6.jpg" height="479"><br> </p> <p> Щоб побудувати своїми руками на присадибній ділянці функціональний септик, потрібно знати, як це робити та що слід враховувати при проведенні монтажних робіт. Серед матеріалів, що мають доступну вартість, які застосовують при створенні локальних очисних конструкцій, найбільш популярні бетонні кільця. </p> <h2><a name="1"></a>Переваги та недоліки септиків з кілець</h2> <p> В саморобному септику з бетонних кілець вони є одними з основних елементів облаштовуємо каналізації. Ці вироби відрізняються високими експлуатаційними характеристиками. </p> <p> Резервуари, зведені з них, за рахунок технічних переваг залізобетонних виробів мають високу міцність і відмінну стійкість до впливу агресивних речовин. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/506/506bd0329e67b34f11a5630db7e57825.jpg" height="431"><br> </p> <p> Серед плюсів септиків з бетонних кілець, слід зазначити: </p> <ol> <li>Доступну вартість. Оскільки дана будівельна продукція має низьку собівартість, дозволити собі звести резервуар з неї, можуть багато господарів заміських об'єктів нерухомості, навіть ті, у яких фінансові можливості обмежені.</li> <li>Довговічність і міцність. Бетон за міцнісними параметрами перевершує цегла та не поступається такому матеріалу, як природний камінь. Він може витримувати підвищений тиск і для нього не є небезпека об'ємні залпові скиди. Термін експлуатації септиків для дачі своїми руками з кілець може досягати більше 50 років.</li> <li>Герметичність резервуарів. Завдяки якісно виконаній гідроізоляції, конструкція з бетонних кілець відрізняється стійкістю до впливу ґрунтових вод з зовнішньої сторони та абсолютної герметичністю зсередини.</li> <li>Місткість. Такі місткості здатні збирати великий об'єм стоків, тому процедуру їх очищення можна виконувати один раз протягом декількох років.</li> </ol> <p> Якщо будувати септик з кілець - ЗБВ обійдеться в меншу суму, ніж поліпропіленові місткості. </p> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/bca/bca9cdc5a70b630f255e9264ce9a8378.jpg" height="474"><br> </p> <p> Але у даної конструкції є і недоліки, до яких відносяться: </p> <ol> <li>Велику вагу. Перед тим як зробити септик з бетонних кілець, потрібно замовити спеціальну техніку для переміщення цих важких елементів.</li> <li>Наявність ймовірності проникнення стічної рідини в нижерасположенные шари ґрунту. Дана проблема може виникнути в процесі експлуатації септика в результаті виникнення тріщин в бетоні або з причини розгерметизації швів, що призводить до втрати її захисних функцій.</li> </ol> <blockquote> <p> Перед тим як влаштувати септик з бетонних кілець, бажано проаналізувати всі плюси та мінуси даного будівельного матеріалу. Також слід оцінити власні можливості щодо застосування спецтехніки. </p> </blockquote> <h2><a name="2"></a>Варіанти створення споруди</h2> <p> Влаштування септика з залізобетонних виробів не вважається дуже складною роботою. Він може мати двох - або трикамерну конструкцію. Незалежно від типу виконання, в процесі її обслуговування потрібно звертатися за послугами до асенізаторам і замовляти спецтехніку для видалення твердих відходів, які збираються на внутрішніх поверхнях резервуара. </p> <p> Однокамерний септик з кілець є накопичувачем, який функціонує за принципом вигрібної ями, його облаштовують набагато рідше. Власники нерухомості віддають перевагу даним конструкцій при необхідності облаштувати каналізаційну систему для невеликих по площі дачних будівель, в яких господарі проживають влітку або під час відпустки, за умови, що об'єм стоків незначний. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/3ff/3ff8d93e15c83bfd9d5bf937cad48825.jpg" height="464"><br> </p> <p> Ще однією важливою причиною вибору однокамерного накопичувача є високий рівень залягання ґрунтових вод, а також переважання глинистих порід в геології території. </p> <p> Септик з двома колодязями або трьома камерами встановлюють при створенні автономних очисних об'єктів для заміських будинків, які призначаються для постійного проживання, коли планований об'єм стічної рідини великий. </p> <p> В процесі облаштування двокамерної конструкції, якщо вона доповнена полем фільтрації або фільтруючим колодязем, перша камера є герметичною ємкістю з обмеженою кількістю кисню. Її неодмінно оснащують бетонним або чавунним люком, лінією подачі та відведення стоків. Другий відсік з метою забезпечення доступу кисню забезпечують вентиляційною трубою. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/b76/b76eecb9f66fe151af5e5a3091bc89d4.jpg" height="516"><br> </p> <p> На схемою каналізації з бетонних кілець, що складається з двох або трьох резервуарів, стічні маси піддаються багатоступінчастої обробки методом відстоювання і фільтрації: </p> <ol> <li>У першій накопичувальної місткості відбувається процес попереднього очищення, протягом якого великі суспензії осідають і в умовах нестачі кисню піддаються розкладанню, а переробкою органіки займаються анаеробні бактерії. У другому резервуарі очисно-фільтраційний процес триває, але в ньому вже беруть участь аеробні бактерії та кисень.</li> <li>Розкладені органічні залишки, що мають вигляд мулу, опускаються на дно, а освітлені стоки перетікають в дренажний колодязь, який також називають фільтруючим або поглинальним.</li> </ol> <p> Звідти допомогою отворів в стінах вода, що пройшла доочистку, піддається фільтрації через піщано-щебеневий шар і відправляється в ґрунт. Коли присадибна ділянка розташовується на ґрунтах, що володіють достатніми фільтраційними властивостями та добре вбирають і пропускають рідину, а рівень залягання підземних вод при цьому невисокий, краще віддати перевагу варіанту пристрою септика, в якому освітлена рідина перенаправляється в поглотительный відсік. </p> <p> <img width="588" src="/upload/medialibrary/c4c/c4c70837301badca4e8e57c4923ce594.jpg" height="452"><br> </p> <blockquote> <p> На ґрунті з глибиною залягання підземних водних шарів, що досягає лише 2,5 метрів, процес очищення стає неможливим, оскільки між найнижчою точкою дренажного колодязя для септика з бетонних кілець і ґрунтовою водою повинно бути не менше одного метра. </p> </blockquote> <p> В даній ситуації очищені стоки краще буде відводити на дренажні поля. Але облаштування подібних систем вимагає наявності великої площі ділянки. </p> <h2><a name="3"></a>Вибір місця розташування очисного споруди</h2> <p> Коли проєктують септик, санітарну зону розміщують так, щоб в родючий ґрунт і джерело питної води не змогли проникати органічні відходи. З цієї причини потрібно дотримуватися відповідних будівельних норм, що регламентують, як правильно зробити септик з кілець або інших будматеріалів. </p> <p> Систему очищення стоків на заміській ділянці облаштовують з урахуванням положень: </p> <ul> <li>Сніпа 2.04.03.85 – в ньому відображені правила зведення зовнішніх каналізаційних об'єктів;</li> <li>Санпін 2.2.1/2.1.1.1200-03 – у цьому документі перераховані вимоги, які слід виконувати при створенні зон, що вважаються екологічно небезпечними.</li> </ul> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/0fd/0fd976181398f1d04fc92e4033e6aba3.jpg" height="432"> </p> <p> Згідно з цими нормами, щоб не відбулося намокання фундаменту будинку через аварійних протікання, септик необхідно розміщувати так, щоб він знаходився нижче, ніж житлове будова. </p> <blockquote> <p> Вибираючи місце, неодмінно враховують наявність природних водойм з проточними водами. Відстань до них, якого слід дотримуватися, не може становити менше 5 метрів. При цьому проміжок до дерев повинен бути 3 метри, а до чагарників – близько метра. Також важливо і <a href="/septic-tank/vidstan-vid-budinku-do-septika-po-normam-sanitariyi-ta-vimogam.html">відстань септика від будинку</a>, яке краще збільшити, але не зменшувати. </p> </blockquote> <p> Також необхідно з'ясувати, де під поверхнею землі проходить газопровідна труба. Треба, щоб відстань до неї становить мінімум 5 метрів. Але слід враховувати, що над місцем, де планується заглиблення очисної конструкції, забороняється розташовувати транспортні засоби, оскільки вони своєю вагою здатні зруйнувати всю споруду. </p> <h2><a name="4"></a>Як зробити септик</h2> <p> Щоб облаштувати міцну і довговічну систему очищення у приватному будинку, потрібно володіти інформацією щодо основних правил даного процесу: </p> <ol> <li>Відстань між кільцями септика – колодязями має бути не менше, ніж півметра. При цьому заповнений бітумом зазор виконає функцію буфера у разі виникнення зрушень ґрунту.</li> <li>Обов'язковим є наявність гравійно-піщаної або щебеневої подушки. Завдяки такій прошарку забезпечується нерухомість септика, навіть якщо ґрунт під резервуарами нестабільна. Подушка також необхідна для відводу рідини, якщо колодязь протікає.</li> <li>Не слід нехтувати створенням гідроізоляції. Щоб облаштувати з бетонних кілець правильний септик, між сусідніми виробами потрібно герметизувати шви, для чого наймають кілька різних видів ізоляційних матеріалів, якими обробляють внутрішню поверхню камер і їх зовнішні стіни.</li> </ol> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/d09/d09397a36689a01efbe3191b6df4d5ca.jpg" height="398"> </p> <p> Якщо дотримуватися технології, як правильно зробити септик з бетонних кілець, і ретельно дотримуватися всі умови монтажу, тоді не доведеться часто запрошувати фахівців з очищення та ремонту накопичувального резервуара. </p> <h2><a name="5"></a>Технологія монтажу очисної конструкції з бетонних кілець</h2> <p> Роботи з облаштування довговічного і надійного септика з кілець не належать до складних заходів. Їх можна виконати самостійно. Якщо проєктується розташування декількох камер, використовують лінійний принцип, при реалізації якого бетонні колони, зібрані з кілець, розміщують уздовж однієї лінії. </p> <p> Після приймального відділення на схемі переливу септика з кілець знаходяться резервуари, встановлені в безпосередній близькості один від одного. На значній відстані від них монтують фільтруючу колону. </p> <p> <img width="611" src="/upload/medialibrary/b27/b2700f00405324e4d1eb470753b02174.jpg" height="423"><br> </p> <p> Поетапно робота по створенню очисної споруди на присадибній ділянці виглядає наступним чином: </p> <ol> <li>Проведення замірів та проєктування.</li> <li>Підготовка та придбання необхідних матеріалів.</li> <li>Риття котловану і створення подушки.</li> <li>Монтаж бетонних кілець і ізоляція швів.</li> <li>Встановлення труб переливу.</li> </ol> <h2><a name="6"></a>Виконання замірів та проєктування</h2> <p> Щоб забезпечити ефективну очистку стоків, необхідно створення умов, за яких вони зможуть перебувати всередині накопичувального резервуара протягом трьох діб. З цієї причини об'єм септика з бетонних кілець визначають з урахуванням сумарного тридобового обсягу стоків. </p> <p> Витрата води у відповідності з добовими нормами споживання для одного члена сім'ї при використанні побутової домашньої техніки дорівнює близько 200 літрів. Шляхом нескладного підрахунку можна визначити, що для сім'ї, яка складається з 2 – 3 осіб, мінімальний об'єм очисної споруди повинен дорівнювати приблизно 2 кубах. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/92b/92b3c67e3e95a5baef778fa2eb7bbc48.jpg" height="440"><br> </p> <p> А ось для котеджу, де постійно проживає 5 - 6 домочадців, потрібно будівництво споруди, здатного вмістити 3 – 4 куба. Фахівці радять при визначенні обсягу септика робити невеликий запас, оскільки в разі приїзду сторонніх людей з'являється ризик, що норма буде перевищена. Щоб усунути наслідки невірно проведених розрахунків, чекають значні фінансові витрати. </p> <p> Визначаючись із вибором, з яких кілець робити септик, і яка їх кількість буде потрібно, потрібно враховувати, що фактичний об'єм не повинен перевищувати розрахункові показники. Це пояснюється тим, що по мірі наповнення резервуара стоки піднімаються до місця знаходження переливних отворів – вони ніколи не досягають верхнього краю. З цієї причини розрахунковий об'єм відпрацьованої рідини повинен доходити до рівня даних труб. </p> <h2><a name="7"></a>Підготовка необхідних матеріалів</h2> <p> Бажано, щоб одержана кільця для септика мали замки. Їх наявність сприяє спрощенню монтажного процесу і одночасно попереджує зміщення елементів під впливом морозного пученія ґрунту. Перед тим як придбати кільця, слід звертати увагу на рівне розташування посадкових місць. Також потрібно оглядати замки на предмет цілісності. </p> <p> Крім цього, будуть потрібні: </p> <ul> <li>труби для каналізації;</li> <li>теплоізоляційні рулонні матеріали;</li> <li>гідроізоляційні суміші;</li> <li>річковий пісок;</li> <li>мелкофракционный щебінь;</li> <li>цементний розчин;</li> <li>монтажна піна;</li> <li>ємність для приготування розчину;</li> <li>перфоратор;</li> <li>сходи;</li> <li>рівень;</li> <li>широка кисть.</li> </ul> <p> <img width="566" src="/upload/medialibrary/adc/adcfe6c205f90da20a97caf6a1877857.jpg" height="529"> </p> <p> Щоб зробити переливний септик з бетонних кілець своїми руками, між колодязями укладають поліпропіленові або азбестоцементні труби, на яких є маркування «для зовнішньої каналізації». Діаметр цих виробів повинен бути в межах від 110 до 120 міліметрів. </p> <h2><a name="8"></a>Створення котловану і «подушки»</h2> <p> Найкращим періодом для земляних робіт є спекотні місяці або перші морозні дні. Річ у тому, що тоді рівень залягання підземних вод найбільш низький. </p> <p> Можна вирити Котлован вручну, найнявши бригаду майстрів або застосувати екскаватор. Витрати на послуги копачів і виклик спецтехніки порівнянні. Розміри виритого котловану повинні бути більше, ніж габарити монтуються кілець приблизно на 50 – 80 сантиметрів. </p> <p> Це зробить процес встановлення значно простіше і дозволить здійснити зовнішню гідроізоляцію швів елементів споруди. Роблячи розрахунок глибини септик з бетонних кілець, враховують висоту фільтраційної подушки, яка становить 20 – 30 сантиметрів, розміри кілець і товщину плити – близько 15 сантиметрів. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/5e3/5e303e849a54cc24171290014ac80793.jpg" height="576"><br> </p> <blockquote> <p> Яму під облаштування очисної конструкції слід робити двох'ярусної, при цьому другу камеру заглиблюють нижче першої на 50 сантиметрів. Ще одним варіантом є риття окремої ями під кожен резервуар. Для прокладки каналізаційних труб копають траншеї, які закладають нижче рівня промерзання ґрунту. </p> </blockquote> <p> Параметри траншей підбирають відповідно до розмірів кілець, які застосовуються для створення камер. Їх роблять зазвичай шириною 50 сантиметрів і глибиною 120 – 150 сантиметрів. Дно викопаних траншей розташовують під невеликим ухилом, рівним 2 – 3 сантиметри на погонний метр. Краще попередньо виміряти відстань між двома крайніми точками та помножити його на величину ухилу у відповідності з нормою. </p> <p> Якщо дотримуватися цю умову, самоплив стоків буде забезпечений. Дно готових траншей вирівнюють і утрамбовують, засипають піском до формування шару товщиною 10 сантиметрів. Потім його знову трамбують. Щоб залити бетонну плиту, задіють цементний розчин. Якщо в нижньому кільці є дно, стяжку можна не робити. </p> <p> <img width="477" src="/upload/medialibrary/c2e/c2e2e212b0b3efcbda6a77efa3a61f70.jpg" height="614"><br> </p> <p> В такому випадку достатньо застосувати відсипання з щебінки, уклавши її 20-сантиметровим шаром. Слід досягти ефекту, коли подушка сильно просяде. Для досягнення її максимальної щільності потрібно трамбування чергувати з заливкою щебінки водою. </p> <h2><a name="9"></a>Встановлення бетонних кілець і ізоляція швів</h2> <p> Облаштування септика починають з встановлення його закритій частині, якою є нижня кільце, що має дно. Його розміщують так, щоб стінки перебували суворо вертикально. Дотримання даної умови дозволяє забезпечити стійкість і міцність всієї споруди. </p> <p> Якщо в якості основи використовують бездонне кільце, основу слід забетонувати. З цією метою на дні котловану заливають бетонну стяжку 30-сантиметрової товщини. </p> <p> Її розміри повинні на 20 сантиметрів перевищувати діаметр використовуваного кільця. На те, щоб бетон остаточно застиг, зазвичай йде до двох тижнів. Після того, як він придбав необхідну міцність, приступають до монтажу першого кільця. Зробити це без сторонньої допомоги неможливо. Для цієї роботи потрібна участь кількох підсобників. </p> <p> Щоб захистити очисну конструкцію від протікання, а також знизити шкідливий вплив підземних водяних джерел на бетон, місце стику основи з нижньою гранню кільця покривають стійким до вологи цементним розчином. </p> <p> <img width="499" src="/upload/medialibrary/417/417c8c52d5a11c65fe3e10259116d64b.jpg" height="580"><br> </p> <p> З метою забезпечення гідроізоляції, використовують просочення глибокого проникнення або мастику на основі бітуму. Для обробки бетонних кілець використовують склади, в яких є цемент, наприклад, «Аквацемент». </p> <p> Щоб проводити внутрішню ізоляцію, неприпустимо застосування токсичних сполук. Якщо експлуатувати таку конструкцію, в ній будуть гинути бактерії, переробні стоки та нечистоти. Коли монтують септик з 4 бетонних кілець або іншого їх кількості, на кожен виріб встановлюють наступне. </p> <p> Щоб конструкція вийшла більш міцною, з її зовнішньої сторони кріплять металеві скоби. Точки їх фіксації бетонують, після чого покривають ізоляційним шаром. </p> <p> Кільця поміщають в котлован з підйомної техніки. Місця стиків між ними якісно герметизують. Порожнечі, що утворилися між зовнішніми поверхнями резервуарів і стінами котловану, засипають сумішшю з ґрунту, витягнутого в процесі риття, та піску. Наявні «кишені» рівномірно заповнюють шляхом чергування складу і заливки водою. </p> <p> <img width="577" src="/upload/medialibrary/f8b/f8b6a4eeae9fd967c56c7af9d160a7b7.jpg" height="615"><br> </p> <p> Верхню частину конструкції, розташовану вище позначки промерзання ґрунту, необхідно утеплювати. Річ у тому, що в умовах сильних морозів є ймовірність появи всередині місткості крижаної пробки. У такій ситуації ефективність і швидкість очищення істотно сповільнюється. </p> <blockquote> <p> В якості теплоізоляційного матеріалу зручніше всього використовувати відрізки пінополістиролу або купувати готові вироби, звані «шкаралупою». У верхній частині резервуарів, що складаються з бетонних кілець, мають горловини, забезпечені отворами для створення каналізаційних люків, які потім прикривають чавунними кришками. </p> </blockquote> <p> У другому відсіку конструкції неодмінно розміщують вентиляційну трубу, яка має на 70 – 80 сантиметрів підніматися над поверхнею землі. </p> <h2><a name="10"></a>Встановлення труб переливу</h2> <p> Їх розташування залежить від рівня знаходження трубопроводу, що йде з дому. Існує певна технологія, як працює септик з бетонних кілець. Його конструкційне влаштування передбачає забезпечення переміщення стоків самопливом. Найвища точка прокладки труби каналізації повинна бути розташована нижче рівня промерзання ґрунту. </p> <p> Перелив на протилежній стіні камери роблять приблизно на 15 – 20 сантиметрів нижче, ніж точка подачі. Для підведення труби відведення нечистот в стінці резервуара, застосовуючи перфоратор, роблять отвори необхідного розміру. Щоб зафіксувати в бетоні трубу, краще задіяти монтажну піну, яка може утримати вологу і виконати функцію демпферної прокладки. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/c27/c27f14ede55fafa5501bc70ddddd9be6.jpg" height="623"><br> </p> <p> Введення труб у стінку кільця якісно герметизують. Вхідні труби, що йдуть від будинку, а також переливні, що знаходяться між камерами, забезпечують трійниками. Ці деталі, розміщені на кінцях відвідного і підвідного трубопроводів, забезпечать безперешкодний доступ у разі необхідності усунення засмічень. </p> <p> З метою підвищення стійкості труб до мінусовій температурі, їх бажано покрити шаром теплоізолятора, а зверху помістити захисний кожух. </p> <h2><a name="11"></a>Влаштування фільтраційного колодязя</h2> <p> Такий резервуар можна монтувати виключно на ґрунтову основу, яка добре пропускає рідину і вбирає її. Коли під умовною дном знаходяться піски, гравійно-галечникові або щебенистые ґрунти, тоді очищені стоки безперешкодно проникати в ґрунт. </p> <p> В нижній частині колодязя приблизно на метр насипають ґрунтовий фільтр, при цьому необхідно, щоб фракції засипки ставали менше у процесі збільшення висоти. Спочатку на дно насипають пісок шаром 30 – 40 сантиметрів, поверх нього формують шар дрібнофракційних гравію товщиною 30 – 40 сантиметрів. Як правило, верхнім фільтруючим ярусом є крупний щебінь або гравій, який засипають шаром 20 – 30 сантиметрів. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/bfa/bfacbd1f147d62fdd1dec62dfb2ff2d2.jpg" height="386"><br> </p> <p> Якщо планується утилізація стічної рідини через дно і стінки, тоді нижнє кільце дренажної системи роблять перфорованим. Його монтують згідно тієї ж технології, що і вироби з суцільними стінами. У порожнечі між стінами котловану і кільцями насипають щебінь. </p> <p> При створенні поля фільтрації використовують перфоровані труби. Їх поміщають на гравійно-піщану «подушку», яка забезпечує проникнення очищених стічних мас в ґрунтові пласти, розташовані нижче, а зверху покривають геотекстилем і потім засипають землею. </p> <h2><a name="12"></a>Способи економії на будівництві</h2> <p> При відсутності можливості використовувати спецтехніку і замовити послугу у бригади професіоналів, застосовують такі способи. Щоб не займатися риттям котловану і потім занурювати в нього кільця, можна облаштувати більш простий септик з бетонних кілець. Ґрунт в такому випадку витягують поступово у міру того як заглиблюється кільце. Ця технологія заснована на тому, що воно опускається вниз за рахунок власної ваги. </p> <p> Бетонне дно заливають пізніше. Воно буде знаходитися тільки всередині кільця. Великий недолік цього способу полягає в неможливості провести тепло - і гідроізоляцію зовнішньої поверхні конструкції. Оскільки дно виходить розташованим лише всередині кільця, знижується надійність споруди. </p> <p> Існує ще один спосіб - будівництво септика, зовні схожого на трикутник. Вибравши цей варіант, можна заощадити місце для встановлення кілець і значно зменшити об'єм земельних робіт. Але при цьому слід враховувати, що ревізійний вхід буде одним на три кільця септика, а всі переливи потрібно буде облаштовувати поза зоною його доступності. </p> Якщо при монтажі очисної конструкції дотримуватися обраної технології, і виконувати правила безпеки, вона прослужить кілька десятків років без ризику зміщення елементів і їх обвалу. <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/zsPV9yojvjg?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div> <br> <br> <p> <br> </p>