SewerageMastak

Як зробити септик своїми руками – варіанти пристрою каналізації

Зміст:

Принцип роботи септика
Порівняння септика та станції біологічної очистки
Проєктування автономної каналізації
Септик з бетонних кілець
Альтернативні конструкції септиків
Висновок

Облаштування каналізації в приватному будинку може виконуватися різними способами. Простіше всього справа йде при наявності централізованої каналізації – в цьому випадку достатньо буде просто підключитися до неї. У всіх інших випадках доведеться створювати локальну мережу, і тут теж є кілька рішень. Оптимальним варіантом для більшості ситуацій є септик. Про те, як правильно зробити септик своїми руками, і піде мова в даній статті.


Принцип роботи септика

Давайте спочатку зрозуміємо, що таке септик і як він працює, а також розглянемо його види. Септик – це каналізаційна споруда, що забезпечує гранично можливу очищення стічних вод. Очищення здійснюється за рахунок розкладання стоків на окремі складові, що не представляють небезпеки для навколишнього середовища – воду і активний мул. Безпосередній переробкою відходів займаються мікроорганізми, що знаходяться всередині септика та використовують речовини потрапляють туди в якості їжі.

Існує два види мікроорганізмів – аеробні та анаеробні. Перші здатні працювати тільки в середовищі, насиченої киснем, в той час як анаеробні бактерії без проблем живуть навіть у герметичній місткості. Резервуар сам по собі завжди герметичний (це робиться для запобігання виходу каналізаційного запаху), тому при використанні аеробних бактерій доводиться подавати кисень у зібраний своїми руками септик без відкачування для дачі.


Всі види септиків без відкачування для приватного будинку працюють за одним принципом, включає наступні етапи:

 • Накопичення стічних вод і їх поділ на розкладаються речовини та компоненти, які не підлягають біологічному розкладанню;
 • Перероблення стоків мікроорганізмами, в результаті якої залишається лише мул і вода;
 • Продовження очищення стоків, в результаті якої весь мул осідає на дні пристрою;
 • Висновок очищених стічних вод за межі каналізаційної системи.

Само собою, весь робочий процес відбувається не миттєво – на повноцінну переробку стоків йде чимало часу. Стічні води по мірі очищення переливаються з одного відсіку в інший, що здійснюється за рахунок переливних отворів або спеціальних трубок. Відокремлена рідина, пройшовши через всі рівні септика, відправляється в ґрунт.


Після переробки в септику залишається осад у вигляді мулу, який може називатися активним або нейтральним. Обидва варіанти назви вважаються правильними – головне, що отримана маса абсолютно безпечна для навколишнього середовища. До того ж, такий іл можна надалі використовувати як добрива.

Активність мулу обумовлюється за рахунок того, що в ньому постійно знаходяться бактерії, які переробляють містяться в ньому шкідливі елементи. Для бактерій таке середовище є нормальним житлом, придатним для проживання і розмноження. Дана особливість дозволяє обійтися без регулярної подачі мікроорганізмів в септик.

Втім, самостійне розмноження бактерій цілком може досягти негативних величин. Вся річ у тому, що мікроорганізми, що призначені для влучення в септик, абсолютно нездатні чинити опір дії більшості агресивних речовин, у т. ч. хлору, антибіотиків, різних технічних масел і розчинників.

Крім того, бактерії можуть загинути та з інших причин, так чи інакше пов'язаних з неправильною експлуатацією септика. Однією з таких причин є помилки, допущені при консервації обладнання перед зимовим періодом. Головна помилка полягає в повному спустошенні пристрою на зиму – в такому випадку залишилися у відсіках бактеріям просто нічим харчуватися, і вони гинуть.

За умови правильної експлуатації та грамотного монтажу септик зможе коректно виконувати свої функції. Хороше утеплення не захистить стоки від замерзання повністю, але навіть при частковому замерзанні септик не буде спливати або тріскатися. Саме тому важливо приділяти увагу питанням монтажу і використання подібного обладнання, причому робити це потрібно ще перед тим, як зробити своїми руками септик без відкачування.


Вода, яка залишається в процесі переробки стоків, не підходить для побутових потреб, оскільки ступінь її очищення не настільки висока. Втім, збирати її все одно варто – повністю очищені стічні води цілком можна використовувати в якості технічної води, наприклад, для поливу ділянки. Якщо ж необхідності в воді немає, її можна просто прибрати, використовуючи фільтраційний колодязь або фільтраційне поле, звідки очищена рідина буде потрапляти в ґрунт.

Осідає на дні обладнання іл самостійно нікуди не виводиться. В результаті внутрішній об'єм резервуара поступово зменшується і в певний момент доходить до критичного значення. Для очищення септика використовується спеціальний насос. Важливий момент – відкачувати стоки з септика припадає на порядок рідше, ніж з вигрібної ями. Крім того, в процесі відсутні неприємні запахи, оскільки нейтральний іл їх не має.

Порівняння септика та станції біологічної очистки

За великим рахунком, особливої необхідності в власноручному створення септика немає – його завжди можна придбати в готовому вигляді. Сучасні локальні очисні станції (ЛОС) являють собою потужні системи, що відрізняються високою надійністю, продуктивністю і простотою експлуатації.

На ринку можна зустріти досить компактні пристрої, внутрішня частина яких поділена на кілька відсіків, сполучених переливами. Стоки в простих ЛОС переробляються самостійно, без застосування додаткових засобів. Якщо ж влаштування класифікується як станція біологічної очистки, то в ньому є насос і система аерації, що подає кисень у влаштування. Ключовою відмінністю таких станцій є залежність від електроенергії.


Більшість стандартних моделей ЛОС спочатку мають хорошу теплоізоляцію і обладнуються герметичною кришкою. Якщо влаштування призначений для високого очищення стоків, то його конструкція доповнюється компресором, що нагнітає повітря у внутрішній простір місткостей. Завдяки цьому з'являється можливість одночасного використання аеробних і анаеробних бактерій, що в підсумку дозволяє досягти ступеня очищення до 95%.

Втім, крім переваг, варто відзначити та недоліки локальних очисних систем, які зводяться до наступного списку:

 1. По-перше, будь-яка станція біологічної очищення обходиться дуже дорого. Висока вартість проявляється не тільки при покупці, але і в процесі експлуатації – пристрою для роботи постійно потрібна електроенергія, витрати якої приведуть до підвищення витрат на комунальні послуги.
 2. По-друге, існують і прості варіанти ЛОС, не обладнані додатковими компонентами. Зрозуміло, таке обладнання обходиться на порядок дешевше, от тільки конструктивно воно являє собою скоріше модернізовану вигрібну яму, ніж високотехнологічну очисну систему. Гранична ступінь очищення в таких системах не перевищує 70%, а очищену воду можна використовувати для технічних потреб тільки після додаткової фільтрації.

Описані недоліки досить серйозні, тому більшість власників приватних будинків віддають перевагу власноруч облаштованим септику, які не доводиться постійно очищати. Звичайно, витрати часу і праці будуть великі, так і відповідні навички не завадять – але зібраний на дачі своїми руками септик без відкачування буде як мінімум не гірше готового пристрою.

Крім того, саморобні септики в підсумку обходяться на порядок дешевше покупних очисних споруд.

Проєктування автономної каналізації

Процес проєктування автономної каналізаційної системи складається з кількох етапів і враховує цілий ряд параметрів. У першу чергу потрібно вирішити, де буде розташовуватися на дачі каналізація без відкачування – а для цього необхідно, в свою чергу, розрахувати об'єм пристрою, щоб відштовхуватися від отриманих даних.

Розрахунок досить простий – кількість людей, що проживають в будинку, множиться на 200 літрів (добова норма споживання води). Результат розрахунку потрібно збільшити ще на 20%, щоб отримати підсумкову цифру, яка та буде відображати повний об'єм майбутньої місткості. При облаштуванні близько 30% обсягу відводиться на фільтраційний колодязь, а весь інший простір займають відсіки септика. Втім, конкретні цифри можуть змінюватись в залежності від того, як влаштований септик без відкачування в кожному окремому випадку.


Якщо влаштування буде мати прямокутні боку, то його об'єм розраховується як добуток довжини, ширини та висоти. У випадку з циліндричними ємностями потрібно помножити висоту конструкції на площу основи. Щоб знайти площу круга, необхідно помножити квадрату його радіуса на число «пі».

При розрахунку параметрів септика потрібно враховувати, що відстань між дном септика та входом каналізаційного трубопроводу має становити не менше 80 см. На ці розрахунки впливає і ухил труби, який слід врахувати перед тим, як зробити простий септик.

Вирішуючи, де буде розташовуватися каналізація без відкачування і запаху, потрібно відштовхуватися від цілого ряду санітарних норм:

 • Септик повинен бути віддалений від житлових споруд та водопровідних мереж на відстань понад 10 метрів;
 • Мінімальна відстань від септика до найближчого джерела питної води – 30 метрів;
 • Відстань до плодових дерев – понад 3 метрів;
 • Відстань до дороги – понад 5 метрів.

Підвищення обсягу септика безпосередньо пов'язано з посиленням норм, що регламентують його розміщення. Так, у відповідних розділах Дбн та Санпін є більш детальна інформація про правила збереження чистоти ґрунтових вод. Зокрема, мінімальна відстань між ґрунтовими водами та дном конструкції може становити не менше 1 м. Цей аспект потрібно враховувати перед тим, як зробити септик своїми руками.

При високому розташуванні ґрунтових вод висувається ще одна вимога – обустраиваемый своїми руками септик для дому і дачі повинен бути абсолютно герметичним. Цій вимозі відповідають тільки заводські накопичувальні резервуари та єврокуби, які активно використовуються при самостійному облаштування автономних каналізаційних систем.

Нарешті, перед тим, як побудувати септик в приватному будинку, потрібно врахувати можливість під'їзду транспорту до нього. Вся річ у тому, що для очищення септика використовуються насоси на базі спеціалізованих автомобілів, і складність доступу до пристрою безпосередньо впливає на проблематичність відкачування мулу, що залишився після переробки стічних вод.

Септик з бетонних кілець

Одним з найпоширеніших варіантів саморобних конструкцій є септики, виконані з бетонних кілець. Основна перевага цього рішення – така каналізація без відкачування в приватному будинку дуже проста в монтажі, яка обумовлюється тим, що необхідність заливки бетонної форми.

Монтувати подібні очисні споруди своїми руками потрібно в такій послідовності:

 • Розмітка ділянки, відведеної під септик;
 • Підготовка котловану необхідних розмірів;
 • Монтаж бетонних кілець;
 • Заливання дна котловану;
 • Підключення каналізаційного трубопроводу і переливних отворів;
 • Гідроізоляція та герметизація всіх стиків;
 • Засипка конструкції;
 • Монтаж верхнього перекриття і кришки.

Оскільки для облаштування будуть використовуватися кільця, то й котлован повинен мати циліндричну форму. Кількість котлованів визначається в залежності від кількості відсіків пристрою. Облаштовуючи своїми руками простий септик на дачі, краще вибрати схему з двома камерами – у першій відбуватиметься відстоювання і переробка стоків, а друга буде відводити воду через піщано-гравійний шар.

Розбираючись, як зробити септик в приватному будинку, варто віддати перевагу варіанту з трьома відсіками. Ролі різних відсіків не змінюються, хіба що в якості відстійника будуть використовуватися два перших відсіку. Розміщувати камери треба на відстані близько півметра один від одного.

Поглиблювати котловани потрібно лише настільки, щоб туди повністю помістилися кільця з урахуванням висоти дна конструкції. Останній котлован не бетонується – в ньому дно використовується в якості фільтра. Для риття найпростіше скористатися екскаватором або аналогічної спецтехнікою. Втім, щоб зробити септик без відкачування для приватного будинку, можна зайнятися риттям самостійно – але потрібно розуміти, що робота в такому випадку будуть занадто великі.


Щоб зробити септик своїми руками на дачі або в приватному будинку, потрібно обов'язково врахувати особливості місцевого ґрунту:

 1. З щільними глинистими ґрунтами питання про те, як зробити септик, вирішується досить просто. В такому випадку можна просто викопати яму, а потім занурити в нього кільця.
 2. Якщо вибране місце розміщено на піщаному ґрунті, то доведеться встановлювати кільця, а потім поступово вибрати ґрунт з їх внутрішньої частини. В результаті цих маніпуляцій кільця будуть поступово опускатися в ґрунт.

Після підготовки котловану та встановлення кілець можна зайнятися заливкою дна септика. Стандартний склад – суміш з цементу, піску і води в пропорції 2:2:1. Цей склад просто заливається на дно кілець. Перед тим, як зробити септик на ділянці доступним для експлуатації, варто почекати, поки розчин повністю застигне – в такому разі міцність конструкції буде максимальною.

Зазори між кільцями потрібно обов'язково промазати розчином всередині та зовні. Для закладення найкраще підходять сухі будівельні суміші, призначені для використання у ділянках з високою вологістю. Стики після обробки потрібно ще і промазати гідроізоляційними матеріалами, щоб схема септика на дачі своїми руками була втілена в життя гранично правильно.


Траншею, в якій буде розташована каналізаційна труба, треба розташовувати з ухилом. Там, де збирається своїми руками каналізація без відкачування буде з'єднуватися з трубою, проробляється отвір потрібного діаметру. Переливні труби розташовуються таким же чином. Всі точки контакту резервуара та труб замазують розчином і обмащуються гідроізоляцією.

В останньому відсіку роль дна виконує фільтр з піску і гравію. У самому низу знаходиться піщаний шар, а над ним розташовується гравійна засипка (замість гравію можна використовувати щебінь тієї ж фракції). Сумарна товщина піщано-гравійного фільтру повинна становити близько 30-40 см – у цьому випадку септики без відкачування для будинку працюють коректно.

Зібрані відсіки септика зверху накриваються бетонними плитами круглої форми. Такі кришки можна придбати в комплекті з самим кільцями. Після закінчення монтажу котлован засипається, ґрунт вирівнюється, після чого зібраний своїми руками септик для дачі можна вважати введеними в експлуатацію (зрозуміло, якщо бетон на дні та швах конструкції вже застиг).

Альтернативні конструкції септиків

Крім найбільш розповсюдженої конструкції з бетонних кілець, існують і інші варіанти облаштування септиків. Щоб вирішити, який зробити септик, варто розглянути найпопулярніші пристрої. Одним з них є вже згаданий вище еврокуб, який являє собою герметичний пластиковий резервуар. Монтаж подібних пристроїв досить простий – єврокуби відрізняються невеликою вагою.

Втім, мала вага, є і недоліком – під час весняних паводків пластиковий септик може спливти на поверхню землі. Щоб компенсувати цей фактор, під септиком можна розташувати важку плиту, оснащену петлями. Ще один варіант – притиснути саморобний септик для дачі важким предметом і закріпити його над пристроєм.

В якості матеріалу для формування септика можна використати звичайний бетонний розчин. Копати кілька котлованів в такому випадку не доведеться – достатньо буде простої прямокутної ями. В першу чергу заливається дно конструкції, а потім за допомогою опалубки створюються стіни. Всередині самого пристрою теж зводяться стінки, які будуть розділяти септик на відсіки, і каналізація без відкачування в будинку зможе нормально функціонувати.


При подальшому облаштуванні в стінках утворюються отвори, через які та відбуватиметься переливання стічних вод. Останнім етапом, що відносяться безпосередньо до того, як побудувати септик, є прикладання бетонної плити з вирізаним отвором для кришки. Кришка обов'язково повинна бути герметичною і досить великою, оскільки саме через неї буде здійснюватися обслуговування автономної каналізації.

За дуже схожою технологією облаштовується цегляний септик без відкачування. Спочатку заливається дно, потім зводяться цегляні стіни, а потім конструкція закривається бетонною плитою. Внутрішні поверхні септика обробляються гідроізоляцією, щоб конструкція в результаті вийшла герметичною.

За великим рахунком, зробити простий септик (хоча це здебільшого буде лише імітацією) можна практично з будь-яких матеріалів. Існують навіть варіанти, виготовлені з автомобільних шин, де відсіки формуються зі старих покришок. Звичайно, такий варіант набагато ближче до выгребным ямах, ніж до септику, але для вирішення певних завдань можуть підходити навіть такі рішення.


Втім, далеко не кожна конструкція зможе називатися повноцінним септиком. Якісно змонтований септик своїми руками для приватного будинку, по-перше, забезпечує досить високий ступінь очищення стічних вод, а по-друге, термін його служби набагато вище, ніж у саморобних конструкцій, виконаних з підручних матеріалів на швидку руку.

Висновок

Зібраний своїми руками септик – це досить ефективна та надійна конструкція, яка відносно проста в монтажі та обслуговуванні. Звичайно, по ефективності септики поступаються локальних очисних станцій, але ця різниця повністю компенсується дешевиною облаштування та експлуатації септиків.Як зробити септик своїми руками – варіанти пристрою каналізації

<p> Зміст:<br> </p> <a href="#1">Принцип роботи септика</a><br> <a href="#2">Порівняння септика та станції біологічної очистки</a><br> <a href="#3">Проєктування автономної каналізації</a><br> <a href="#4">Септик з бетонних кілець</a><br> <a href="#5">Альтернативні конструкції септиків</a><br> <a href="#6">Висновок</a><br> <p> </p> <p> Облаштування каналізації в приватному будинку може виконуватися різними способами. Простіше всього справа йде при наявності централізованої каналізації – в цьому випадку достатньо буде просто підключитися до неї. У всіх інших випадках доведеться створювати локальну мережу, і тут теж є кілька рішень. Оптимальним варіантом для більшості ситуацій є септик. Про те, як правильно зробити септик своїми руками, і піде мова в даній статті. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/b46/b465626850d3e1e16a38941af3077097.jpg" height="388"><br> </p> <h2><a name="1"></a>Принцип роботи септика</h2> <p> Давайте спочатку зрозуміємо, <a href="/septic-tank/sho-take-septik-dlya-kanalizaciyi-_-pristrij-i-princip-roboti.html">що таке септик і як він працює</a>, а також розглянемо його види. Септик – це каналізаційна споруда, що забезпечує гранично можливу очищення стічних вод. Очищення здійснюється за рахунок розкладання стоків на окремі складові, що не представляють небезпеки для навколишнього середовища – воду і активний мул. Безпосередній переробкою відходів займаються мікроорганізми, що знаходяться всередині септика та використовують речовини потрапляють туди в якості їжі. </p> <p> Існує два види мікроорганізмів – аеробні та анаеробні. Перші здатні працювати тільки в середовищі, насиченої киснем, в той час як анаеробні бактерії без проблем живуть навіть у герметичній місткості. Резервуар сам по собі завжди герметичний (це робиться для запобігання виходу каналізаційного запаху), тому при використанні аеробних бактерій доводиться подавати кисень у зібраний своїми руками септик без відкачування для дачі. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/df7/df702f49d05b4de91ab1f7f5d93fd0da.jpg" height="468"><br> </p> <p> Всі види септиків без відкачування для приватного будинку працюють за одним принципом, включає наступні етапи: </p> <ul> <li>Накопичення стічних вод і їх поділ на розкладаються речовини та компоненти, які не підлягають біологічному розкладанню;</li> <li>Перероблення стоків мікроорганізмами, в результаті якої залишається лише мул і вода;</li> <li>Продовження очищення стоків, в результаті якої весь мул осідає на дні пристрою;</li> <li>Висновок очищених стічних вод за межі каналізаційної системи.</li> </ul> <p> Само собою, весь робочий процес відбувається не миттєво – на повноцінну переробку стоків йде чимало часу. Стічні води по мірі очищення переливаються з одного відсіку в інший, що здійснюється за рахунок переливних отворів або спеціальних трубок. Відокремлена рідина, пройшовши через всі рівні септика, відправляється в ґрунт. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/45d/45dedcf6c48733d053c1e48cdaffec75.jpg" height="396"><br> </p> <p> Після переробки в септику залишається осад у вигляді мулу, який може називатися активним або нейтральним. Обидва варіанти назви вважаються правильними – головне, що отримана маса абсолютно безпечна для навколишнього середовища. До того ж, такий іл можна надалі використовувати як добрива. </p> <p> Активність мулу обумовлюється за рахунок того, що в ньому постійно знаходяться бактерії, які переробляють містяться в ньому шкідливі елементи. Для бактерій таке середовище є нормальним житлом, придатним для проживання і розмноження. Дана особливість дозволяє обійтися без регулярної подачі мікроорганізмів в септик. </p> <p> Втім, самостійне розмноження бактерій цілком може досягти негативних величин. Вся річ у тому, що мікроорганізми, що призначені для влучення в септик, абсолютно нездатні чинити опір дії більшості агресивних речовин, у т. ч. хлору, антибіотиків, різних технічних масел і розчинників. </p> <p> Крім того, бактерії можуть загинути та з інших причин, так чи інакше пов'язаних з неправильною експлуатацією септика. Однією з таких причин є помилки, допущені при консервації обладнання перед зимовим періодом. Головна помилка полягає в повному спустошенні пристрою на зиму – в такому випадку залишилися у відсіках бактеріям просто нічим харчуватися, і вони гинуть. </p> <p> За умови правильної експлуатації та грамотного монтажу септик зможе коректно виконувати свої функції. Хороше утеплення не захистить стоки від замерзання повністю, але навіть при частковому замерзанні септик не буде спливати або тріскатися. Саме тому важливо приділяти увагу питанням монтажу і використання подібного обладнання, причому робити це потрібно ще перед тим, як зробити своїми руками септик без відкачування. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/2c7/2c7fcf7c82e4e1dd9b1545bfcae157a4.jpg" height="484"><br> </p> <p> Вода, яка залишається в процесі переробки стоків, не підходить для побутових потреб, оскільки ступінь її очищення не настільки висока. Втім, збирати її все одно варто – повністю очищені стічні води цілком можна використовувати в якості технічної води, наприклад, для поливу ділянки. Якщо ж необхідності в воді немає, її можна просто прибрати, використовуючи фільтраційний колодязь або фільтраційне поле, звідки очищена рідина буде потрапляти в ґрунт. </p> <p> Осідає на дні обладнання іл самостійно нікуди не виводиться. В результаті внутрішній об'єм резервуара поступово зменшується і в певний момент доходить до критичного значення. Для очищення септика використовується спеціальний насос. Важливий момент – відкачувати стоки з септика припадає на порядок рідше, ніж з вигрібної ями. Крім того, в процесі відсутні неприємні запахи, оскільки нейтральний іл їх не має. </p> <h2><a name="2"></a>Порівняння септика та станції біологічної очистки</h2> <p> За великим рахунком, особливої необхідності в власноручному створення септика немає – його завжди можна придбати в готовому вигляді. Сучасні локальні очисні станції (ЛОС) являють собою потужні системи, що відрізняються високою надійністю, продуктивністю і простотою експлуатації. </p> <p> На ринку можна зустріти досить компактні пристрої, внутрішня частина яких поділена на кілька відсіків, сполучених переливами. Стоки в простих ЛОС переробляються самостійно, без застосування додаткових засобів. Якщо ж влаштування класифікується як станція біологічної очистки, то в ньому є насос і система аерації, що подає кисень у влаштування. Ключовою відмінністю таких станцій є залежність від електроенергії. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/0fb/0fb6c27a8612a63a74ba729ee66b99dd.jpg" height="494"><br> </p> <p> Більшість стандартних моделей ЛОС спочатку мають хорошу теплоізоляцію і обладнуються герметичною кришкою. Якщо влаштування призначений для високого очищення стоків, то його конструкція доповнюється компресором, що нагнітає повітря у внутрішній простір місткостей. Завдяки цьому з'являється можливість одночасного використання аеробних і анаеробних бактерій, що в підсумку дозволяє досягти ступеня очищення до 95%. </p> <p> Втім, крім переваг, варто відзначити та недоліки локальних очисних систем, які зводяться до наступного списку: </p> <ol> <li>По-перше, будь-яка станція біологічної очищення обходиться дуже дорого. Висока вартість проявляється не тільки при покупці, але і в процесі експлуатації – пристрою для роботи постійно потрібна електроенергія, витрати якої приведуть до підвищення витрат на комунальні послуги.</li> <li>По-друге, існують і прості варіанти ЛОС, не обладнані додатковими компонентами. Зрозуміло, таке обладнання обходиться на порядок дешевше, от тільки конструктивно воно являє собою скоріше модернізовану вигрібну яму, ніж високотехнологічну очисну систему. Гранична ступінь очищення в таких системах не перевищує 70%, а очищену воду можна використовувати для технічних потреб тільки після додаткової фільтрації.</li> </ol> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/438/4381ffc631f1c01dcb23203480008789.jpg" height="495"> </p> <blockquote> <p> Описані недоліки досить серйозні, тому більшість власників приватних будинків віддають перевагу власноруч облаштованим септику, які не доводиться постійно очищати. Звичайно, витрати часу і праці будуть великі, так і відповідні навички не завадять – але зібраний на дачі своїми руками септик без відкачування буде як мінімум не гірше готового пристрою. </p> </blockquote> <p> Крім того, саморобні септики в підсумку обходяться на порядок дешевше покупних очисних споруд. </p> <h2><a name="3"></a>Проєктування автономної каналізації</h2> <p> Процес проєктування автономної каналізаційної системи складається з кількох етапів і враховує цілий ряд параметрів. У першу чергу потрібно вирішити, де буде розташовуватися на дачі каналізація без відкачування – а для цього необхідно, в свою чергу, розрахувати об'єм пристрою, щоб відштовхуватися від отриманих даних. </p> <p> Розрахунок досить простий – кількість людей, що проживають в будинку, множиться на 200 літрів (добова норма споживання води). Результат розрахунку потрібно збільшити ще на 20%, щоб отримати підсумкову цифру, яка та буде відображати повний об'єм майбутньої місткості. При облаштуванні близько 30% обсягу відводиться на фільтраційний колодязь, а весь інший простір займають відсіки септика. Втім, конкретні цифри можуть змінюватись в залежності від того, як влаштований септик без відкачування в кожному окремому випадку. </p> <p> <img width="599" src="/upload/medialibrary/656/656dc05c23a20c3c87cfd076441fdcf9.jpg" height="387"><br> </p> <p> Якщо влаштування буде мати прямокутні боку, то його об'єм розраховується як добуток довжини, ширини та висоти. У випадку з циліндричними ємностями потрібно помножити висоту конструкції на площу основи. Щоб знайти площу круга, необхідно помножити квадрату його радіуса на число «пі». </p> <blockquote> <p> При розрахунку параметрів септика потрібно враховувати, що відстань між дном септика та входом каналізаційного трубопроводу має становити не менше 80 см. На ці розрахунки впливає і ухил труби, який слід врахувати перед тим, як зробити простий септик. </p> </blockquote> <p> Вирішуючи, де буде розташовуватися каналізація без відкачування і запаху, потрібно відштовхуватися від цілого ряду санітарних норм: </p> <ul> <li>Септик повинен бути віддалений від житлових споруд та водопровідних мереж на відстань понад 10 метрів;</li> <li>Мінімальна відстань від септика до найближчого джерела питної води – 30 метрів;</li> <li>Відстань до плодових дерев – понад 3 метрів;</li> <li>Відстань до дороги – понад 5 метрів.</li> </ul> <p> <img width="622" src="/upload/medialibrary/b5b/b5bf5f9db691277189597381a1cc3836.jpg" height="440"> </p> <p> Підвищення обсягу септика безпосередньо пов'язано з посиленням норм, що регламентують його розміщення. Так, у відповідних розділах Дбн та Санпін є більш детальна інформація про правила збереження чистоти ґрунтових вод. Зокрема, мінімальна відстань між ґрунтовими водами та дном конструкції може становити не менше 1 м. Цей аспект потрібно враховувати перед тим, як зробити септик своїми руками. </p> <p> При високому розташуванні ґрунтових вод висувається ще одна вимога – обустраиваемый своїми руками септик для дому і дачі повинен бути абсолютно герметичним. Цій вимозі відповідають тільки заводські накопичувальні резервуари та єврокуби, які активно використовуються при самостійному облаштування автономних каналізаційних систем. </p> <p> Нарешті, перед тим, як побудувати септик в приватному будинку, потрібно врахувати можливість під'їзду транспорту до нього. Вся річ у тому, що для очищення септика використовуються насоси на базі спеціалізованих автомобілів, і складність доступу до пристрою безпосередньо впливає на проблематичність відкачування мулу, що залишився після переробки стічних вод. </p> <h2><a name="4"></a>Септик з бетонних кілець</h2> <p> Одним з найпоширеніших варіантів саморобних конструкцій є септики, виконані з бетонних кілець. Основна перевага цього рішення – така каналізація без відкачування в приватному будинку дуже проста в монтажі, яка обумовлюється тим, що необхідність заливки бетонної форми. </p> <p> Монтувати подібні очисні споруди своїми руками потрібно в такій послідовності: </p> <ul> <li>Розмітка ділянки, відведеної під септик;</li> <li>Підготовка котловану необхідних розмірів;</li> <li>Монтаж бетонних кілець;</li> <li>Заливання дна котловану;</li> <li>Підключення каналізаційного трубопроводу і переливних отворів;</li> <li>Гідроізоляція та герметизація всіх стиків;</li> <li>Засипка конструкції;</li> <li>Монтаж верхнього перекриття і кришки.</li> </ul> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/9e3/9e30b170ed5eca05cb00e490f0917ef4.jpg" height="492"> </p> <p> Оскільки для облаштування будуть використовуватися кільця, то й котлован повинен мати циліндричну форму. Кількість котлованів визначається в залежності від кількості відсіків пристрою. Облаштовуючи своїми руками простий септик на дачі, краще вибрати схему з двома камерами – у першій відбуватиметься відстоювання і переробка стоків, а друга буде відводити воду через піщано-гравійний шар. </p> <blockquote> <p> Розбираючись, як зробити септик в приватному будинку, варто віддати перевагу варіанту з трьома відсіками. Ролі різних відсіків не змінюються, хіба що в якості відстійника будуть використовуватися два перших відсіку. Розміщувати камери треба на відстані близько півметра один від одного. </p> </blockquote> <p> Поглиблювати котловани потрібно лише настільки, щоб туди повністю помістилися кільця з урахуванням висоти дна конструкції. Останній котлован не бетонується – в ньому дно використовується в якості фільтра. Для риття найпростіше скористатися екскаватором або аналогічної спецтехнікою. Втім, щоб зробити септик без відкачування для приватного будинку, можна зайнятися риттям самостійно – але потрібно розуміти, що робота в такому випадку будуть занадто великі. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/434/434c47f7038f42f55f52c23e863f89ae.jpg" height="883"><br> </p> <p> Щоб зробити септик своїми руками на дачі або в приватному будинку, потрібно обов'язково врахувати особливості місцевого ґрунту: </p> <ol> <li>З щільними глинистими ґрунтами питання про те, як зробити септик, вирішується досить просто. В такому випадку можна просто викопати яму, а потім занурити в нього кільця.</li> <li>Якщо вибране місце розміщено на піщаному ґрунті, то доведеться встановлювати кільця, а потім поступово вибрати ґрунт з їх внутрішньої частини. В результаті цих маніпуляцій кільця будуть поступово опускатися в ґрунт.</li> </ol> <p> Після підготовки котловану та встановлення кілець можна зайнятися заливкою дна септика. Стандартний склад – суміш з цементу, піску і води в пропорції 2:2:1. Цей склад просто заливається на дно кілець. Перед тим, як зробити септик на ділянці доступним для експлуатації, варто почекати, поки розчин повністю застигне – в такому разі міцність конструкції буде максимальною. </p> <p> Зазори між кільцями потрібно обов'язково промазати розчином всередині та зовні. Для закладення найкраще підходять сухі будівельні суміші, призначені для використання у ділянках з високою вологістю. Стики після обробки потрібно ще і промазати гідроізоляційними матеріалами, щоб схема септика на дачі своїми руками була втілена в життя гранично правильно. </p> <p> <img width="599" src="/upload/medialibrary/83d/83d281ccc44a7263fd35bb7e7e5e621e.jpg" height="450"><br> </p> <p> Траншею, в якій буде розташована каналізаційна труба, треба розташовувати з ухилом. Там, де збирається своїми руками каналізація без відкачування буде з'єднуватися з трубою, проробляється отвір потрібного діаметру. Переливні труби розташовуються таким же чином. Всі точки контакту резервуара та труб замазують розчином і обмащуються гідроізоляцією. </p> <p> В останньому відсіку роль дна виконує фільтр з піску і гравію. У самому низу знаходиться піщаний шар, а над ним розташовується гравійна засипка (замість гравію можна використовувати щебінь тієї ж фракції). Сумарна товщина піщано-гравійного фільтру повинна становити близько 30-40 см – у цьому випадку септики без відкачування для будинку працюють коректно. </p> <p> Зібрані відсіки септика зверху накриваються бетонними плитами круглої форми. Такі кришки можна придбати в комплекті з самим кільцями. Після закінчення монтажу котлован засипається, ґрунт вирівнюється, після чого зібраний своїми руками септик для дачі можна вважати введеними в експлуатацію (зрозуміло, якщо бетон на дні та швах конструкції вже застиг). </p> <h2><a name="5"></a>Альтернативні конструкції септиків</h2> <p> Крім найбільш розповсюдженої конструкції з бетонних кілець, існують і інші варіанти облаштування септиків. Щоб вирішити, який зробити септик, варто розглянути найпопулярніші пристрої. Одним з них є вже згаданий вище еврокуб, який являє собою герметичний пластиковий резервуар. Монтаж подібних пристроїв досить простий – єврокуби відрізняються невеликою вагою. </p> <p> Втім, мала вага, є і недоліком – під час весняних паводків пластиковий септик може спливти на поверхню землі. Щоб компенсувати цей фактор, під септиком можна розташувати важку плиту, оснащену петлями. Ще один варіант – притиснути саморобний септик для дачі важким предметом і закріпити його над пристроєм. </p> <p> В якості матеріалу для формування септика можна використати звичайний бетонний розчин. Копати кілька котлованів в такому випадку не доведеться – достатньо буде простої прямокутної ями. В першу чергу заливається дно конструкції, а потім за допомогою опалубки створюються стіни. Всередині самого пристрою теж зводяться стінки, які будуть розділяти септик на відсіки, і каналізація без відкачування в будинку зможе нормально функціонувати. </p> <p> <img width="544" src="/upload/medialibrary/600/600c42625c76729f54e4662334c04935.jpg" height="725"><br> </p> <p> При подальшому облаштуванні в стінках утворюються отвори, через які та відбуватиметься переливання стічних вод. Останнім етапом, що відносяться безпосередньо до того, як побудувати септик, є прикладання бетонної плити з вирізаним отвором для кришки. Кришка обов'язково повинна бути герметичною і досить великою, оскільки саме через неї буде здійснюватися обслуговування автономної каналізації. </p> <p> За дуже схожою технологією облаштовується цегляний септик без відкачування. Спочатку заливається дно, потім зводяться цегляні стіни, а потім конструкція закривається бетонною плитою. Внутрішні поверхні септика обробляються гідроізоляцією, щоб конструкція в результаті вийшла герметичною. </p> <p> За великим рахунком, зробити простий септик (хоча це здебільшого буде лише імітацією) можна практично з будь-яких матеріалів. Існують навіть варіанти, виготовлені з автомобільних шин, де відсіки формуються зі старих покришок. Звичайно, такий варіант набагато ближче до выгребным ямах, ніж до септику, але для вирішення певних завдань можуть підходити навіть такі рішення. </p> <p> <img width="640" src="/upload/medialibrary/89a/89a24084e33f93e564691e3381dd6ae1.jpg" height="422"><br> </p> <p> Втім, далеко не кожна конструкція зможе називатися повноцінним септиком. Якісно змонтований септик своїми руками для приватного будинку, по-перше, забезпечує досить високий ступінь очищення стічних вод, а по-друге, термін його служби набагато вище, ніж у саморобних конструкцій, виконаних з підручних матеріалів на швидку руку. </p> <h2><a name="6"></a>Висновок</h2> <p> Зібраний своїми руками септик – це досить ефективна та надійна конструкція, яка відносно проста в монтажі та обслуговуванні. Звичайно, по ефективності септики поступаються локальних очисних станцій, але ця різниця повністю компенсується дешевиною облаштування та експлуатації септиків. </p> <p> </p> <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/QPdiv6zpMkk?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div> <p> </p> <br> <p> <br> </p> <p> </p>