SewerageMastak

Як побудувати вигрібну яму в приватному будинку своїми руками


Зміст:

1. Які бувають вигрібні ями
2. Проєктуємо вигрібну яму: як правильно побудувати
3. Будівельні матеріали
4. Де будувати
5. Важливі дрібниці в будівництві ями

Цивілізація давно привчила нас до комфорту. Тому життя у власному будинку не повинна нагадувати первісний століття. Відмінно, якщо будинок обладнаний каналізаційною системою. Якщо ж її немає, то ніяк не обійтися без вигрібної ями. Більш того, без неї можна запросто стати злісним порушником законів. Адже забруднення ґрунтових вод тягне за собою відповідальність. Тому так важливо задатися питанням, як побудувати зливну яму в приватному будинку.

Які бувають вигрібні ями

Фахівці зазначають, що всі вигрібні ями можна розділити на дві категорії. Це ті, які мають дно, і ті, які спроектовані без днища. Перш ніж почати будівництво вигрібної ями своїми руками, потрібно визначити, до якої категорії буде віднесена ваша яма.

ВИГРІБНІ ЯМИ З ДНОМ

Очевидно, що вони при будь-якому розкладі набагато герметичні. Адже зливні стоки не будуть проникати через дно і стінки в землю. А значить, ніякого ризику для навколишнього середовища немає. Такі ями експерти називають екологічними. Їх проєктування і будівництво набагато прийнятно, ніж будівництво ям без дна. Однак доведеться потрудитися. Та й витрат набагато більше.

ВИГРІБНІ ЯМИ БЕЗ ДНА

У випадку з такою конструкцією, потрібно розуміти, що зливні стоки будуть потрапляти в землю. Ті, хто будують такі ями, зазвичай розраховують на те, що її очищення доведеться проводити набагато рідше. А це безсумнівний плюс. Однак не можна забувати, що навіть яма без дна періодично переповнюється. До того ж, важливий факт – що при тривалій експлуатації такої ями, її дно почне волею-неволею тверднути. Зливні стоки все гірше будуть проникати в ґрунтові шари. Відповідно і швидкість наповнюваності збільшиться.
Вирішуючи, як побудувати вигрібну яму в приватному будинку, з дном або ж без нього, зверніть увагу на наступні моменти. В яму без дна не можна ні за яких обставин, скидати побутові, і вже тим більше хімічні відходи. Інакше навколишньому середовищі, у тому числі ґрунті, буде завдано непоправної шкоди. До того ж, якщо об'єм стоків буде вище, ніж один кубометр, то стоки не затримаються в ґрунті, а безпосередньо потраплять у підземні води. Це теж потрібно врахувати, вибираючи, яку яму будувати.
Якщо ж такий показник буде нижче одного кубометра, то мікроорганізми, які живуть у землі, зможуть впоратися з вступниками з ями відходами, тоді яму без дна цілком можна побудувати. Також зверніть увагу на те, що яма без дна повинна знаходитися як мінімум на один метр вище залягання ґрунтових вод. А також рівень водозабору на вашому і сусідніх ділянках має бути вище дна ями. Якщо ці умови не дотримуються, то потрібно проєктувати тільки яму з днищем. В іншому випадку великий ризик, що забруднення може потрапити навіть у питну воду.

Проєктуємо вигрібну яму: як правильно побудувати

Насамперед, закладіть під глибину зливної ями не більше трьох метрів. Чому? Та все просто – довжина шланга при очищенні становить лише три метри, не більше. Тому ретельного очищення не вийде, якщо глибина ями буде перевищувати зазначені параметри.

Потім вам належить прорахувати об'єм ями. Побудувати вигрібну яму своїми руками без цих даних не вийде. Помилки ж у подібній арифметиці обійдуться дорого. Отже, який об'єм стоків передбачається у вашому домі? Як запевняють експерти, прийнято вважати, що на одну людину приходиться близько 150 - 200 літрів стоків на добу. Помножте це число на кількість членів сім'ї.
Також бажано врахувати передбачуваних гостей. Беріть максимально можливі цифри для розрахунків. Отримане значення не враховує всі стоки від водопотребляющих побутових приладів. Якщо такі є в господарстві, то закладіть на них ще приблизно 500 літрів можливих зливних вод. А тепер увага! Об'єм вашої вигрібної ями повинен перевищувати отримане значення у три рази (з розрахунком на три дні)!
Ще важливий нюанс. Врахуйте, що в яму запросто можуть проникати дощові води. Тому кришку бажано зробити герметичною. Інакше яма швидко переповниться і принесе вам багато клопоту з її постійним очищенням. Зазвичай використовують залізобетонну кришку. Чи можна змайструвати її з дерева. Однак при цьому її потрібно як слід покрити смолою, а всі щілини закрити герметиком.

Будівництво вигрібної ями в приватному будинку увазі власне не тільки саму яму. Крім неї, вам потрібно вирити траншею під розміщення зливної труби. Зазвичай такі труби робляться з ПВХ. А їх діаметр становить 10 см. Зливну трубу обов'язково помістіть на глибину півтора метрів. Інакше вона може змерзнути в холодну пору року. І, звичайно, необхідно закласти такий ухил труби. Приблизно на 3%, не менше. До того, як зробити зливну яму, потрібно продумати всі ці нюанси.

Будівельні матеріали

Будівництво вигрібної ями в приватному будинку не обійдеться і без вирішення питання про те, з чого власне споруджувати цю нехитру конструкцію:
  1. Цегла. Це самий популярний матеріал. Зазвичай використовують старий, вже був у вжитку цегла. Підійде навіть колотий і давно не новий. Дно ями в цьому випадку потрібно залити бетоном. А також по дну зробити заздалегідь армування з ухилом у бік місця, де буде люк. Можна використовувати та готову бетонну плиту. При цьому не забудьте встановити її також з невеликим нахилом. Всередині стінки ями потрібно обштукатурити. Або покрити листами заліза. А з зовнішньої сторони цю цегельну кладку зазвичай покривають товстим шаром глини. Використовувати потрібно щільну і дуже жирну глину.
  2. Бетон. У цьому випадку почніть будівництво з днища. Залийте його. Дайте відстоятися приблизно тиждень. А вже потім беріться за стіни ями. Зробіть їх міцне армування, залийте бетоном, а наостанок потрібно промазати стіни бітумом для кращої гідроізоляції.
  3. Кільця з залізобетону. Дно також заливається бетоном. А зверху встановлюються кільця. Майте на увазі, що їх кількість буде залежати від розрахованого вами об'єму вигрібної ями. Висота кільця становить 90 см. А ось у діаметрі вони бувають різні, від 70 до 200 см. В принципі, це нескладний спосіб будівництва зливної ями. Але обов'язково подумайте про те, щоб стики між кільцями закрити герметиком і бітумом. До речі, там, де яма буде з'єднуватися зі зливною трубою, потрібно продумати, як зробити так, щоб при можливому русі ґрунту труба не переломилася. Наприклад, зробити це з'єднання м'яким, використовуючи тканину як ущільнювач.
  4. Дерево. Абсолютно очевидно, що, використовуючи такий матеріал для будівництва ями, потрібно попередньо обробити колоди. Можна як слід покрити смолою. Дно можна робити також з дерева, а можна традиційно залити бетоном. Єдиний мінус – кропітка робота, щоб закрити всі стики. Використовуйте герметики та бітум, щоб добитися ідеальної герметичності.
  5. Ями з полімерних цистерн. Це найбільш герметичний спосіб будівництва. Побудувати вигрібну яму своїми руками при наявності полімерної цистерни дуже легко і просто. Втім, є один серйозний недолік. Якщо ми будуємо зливну яму таким ось чином, то потрібно врахувати можливі ризики, коли цистерна буде розчавлена зайвим навантаженням ґрунту. Тому про властивості ґрунту, де буде яма, потрібно заздалегідь дізнатися про її рухливості, щільності та структурі.
Це п'ять найбільш поширених варіантів, з чого і як побудувати вигрібну яму своїми руками. Втім, фантазія наших співгромадян безмежна. Часто використовують у будівництві звичайні покришки, великі бочки або навіть заводські цистерни (прочитайте: "Вигрібна яма з покришок своїми руками, як зробити зливну яму правильно").

Що ще знадобиться вам у роботі? Це, безумовно, підручні інструменти: лопати, кілочки для замірів, будівельний рівень, кельма, сходи та т. п.

Де будувати

Це важливе питання. Параметри віддаленості ями від інших споруд і об'єктів на вашій ділянці повинні дотримуватися. Вони прописані в СНіП. Отже, яма повинна бути віддалена від житлового будинку не менше, ніж на п'ять метрів. А дно ями розташовується над ґрунтовими водами на відстані не менше одного метра.

До паркану також відстань повинна бути як мінімум на метр. І обов'язково врахуйте віддаленість зливної ями від джерел питної води. В залежності від складу ґрунту, відстань коливається від 20 до 50 метрів. У глинистому ґрунті – 20 м, суглинку – 30 м, а супісок – 50 м. Читайте також: "Вигрібна яма своїми руками – варіанти конструкцій, способи будівництва".

Важливі дрібниці в будівництві ями

Замислюючись про те, як правильно побудувати зливну яму, потрібно приділити увагу деяким деталям. Наприклад, замість того, щоб рити яму своїми силами, можна замовити цю послугу у власників спецтехніки. Ваш бюджет, звичайно, це струсоне, зате результат отримаєте швидкий.
Не забувайте про гідроізоляції вашої конструкції. Це важливо. Адже інакше можна дочекатися неприємних сюрпризів вже в ході експлуатації. Ретельно закладайте всі тріщини, стики. Використовуйте бітум і герметики.
В ямі обов'язково слід зробити вентиляційну трубу для повітрообміну. Інакше вміст в ній буде швидко розкладатися, гнити та виділяти неприємний запах. І не тільки! Вміст ями може стати відмінним умовою виникнення такого газу як метан. Він вибухонебезпечний, тому і потрібний повітрообмін. Така труба повинна бути виведена над верхнім шаром ґрунту вище на півметра.

Мабуть, це всі поради щодо будівництва ями. І складнощів у тому, як правильно побудувати вигрібну яму у вас вже не буде!

Як побудувати вигрібну яму в приватному будинку своїми руками

<br> Зміст:<br> <br> 1. <a href="#1">Які бувають вигрібні ями</a><br> 2. <a href="#2">Проєктуємо вигрібну яму: як правильно побудувати</a><br> 3. <a href="#3">Будівельні матеріали</a><br> 4. <a href="#4">Де будувати</a><br> 5. <a href="#5">Важливі дрібниці в будівництві ями</a><br> <br> Цивілізація давно привчила нас до комфорту. Тому життя у власному будинку не повинна нагадувати первісний століття. Відмінно, якщо будинок обладнаний каналізаційною системою. Якщо ж її немає, то ніяк не обійтися без вигрібної ями. Більш того, без неї можна запросто стати злісним порушником законів. Адже забруднення ґрунтових вод тягне за собою відповідальність. Тому так важливо задатися питанням, як побудувати зливну яму в приватному будинку. <p> <img width="622" src="/upload/medialibrary/3f2/3f22b2730b311adf85319f4fbde3e2c8.jpg" height="451"> </p> <h2><a name="1"></a>Які бувають вигрібні ями</h2> Фахівці зазначають, що всі вигрібні ями можна розділити на дві категорії. Це ті, які мають дно, і ті, які спроектовані без днища. Перш ніж почати будівництво вигрібної ями своїми руками, потрібно визначити, до якої категорії буде віднесена ваша яма.<br> <h3>ВИГРІБНІ ЯМИ З ДНОМ</h3> Очевидно, що вони при будь-якому розкладі набагато герметичні. Адже зливні стоки не будуть проникати через дно і стінки в землю. А значить, ніякого ризику для навколишнього середовища немає. Такі ями експерти називають екологічними. Їх проєктування і будівництво набагато прийнятно, ніж будівництво ям без дна. Однак доведеться потрудитися. Та й витрат набагато більше.<br> <h3>ВИГРІБНІ ЯМИ БЕЗ ДНА</h3> У випадку з такою конструкцією, потрібно розуміти, що зливні стоки будуть потрапляти в землю. Ті, хто будують такі ями, зазвичай розраховують на те, що її очищення доведеться проводити набагато рідше. А це безсумнівний плюс. Однак не можна забувати, що навіть яма без дна періодично переповнюється. До того ж, важливий факт – що при тривалій експлуатації такої ями, її дно почне волею-неволею тверднути. Зливні стоки все гірше будуть проникати в ґрунтові шари. Відповідно і швидкість наповнюваності збільшиться.<br> <blockquote> Вирішуючи, як побудувати вигрібну яму в приватному будинку, з дном або ж без нього, зверніть увагу на наступні моменти. В яму без дна не можна ні за яких обставин, скидати побутові, і вже тим більше хімічні відходи. Інакше навколишньому середовищі, у тому числі ґрунті, буде завдано непоправної шкоди. До того ж, якщо об'єм стоків буде вище, ніж один кубометр, то стоки не затримаються в ґрунті, а безпосередньо потраплять у підземні води. Це теж потрібно врахувати, вибираючи, яку яму будувати. </blockquote> Якщо ж такий показник буде нижче одного кубометра, то мікроорганізми, які живуть у землі, зможуть впоратися з вступниками з ями відходами, тоді яму без дна цілком можна побудувати. Також зверніть увагу на те, що яма без дна повинна знаходитися як мінімум на один метр вище залягання ґрунтових вод. А також рівень водозабору на вашому і сусідніх ділянках має бути вище дна ями. Якщо ці умови не дотримуються, то потрібно проєктувати тільки яму з днищем. В іншому випадку великий ризик, що забруднення може потрапити навіть у питну воду.<br> <h2><a name="2"></a>Проєктуємо вигрібну яму: як правильно побудувати</h2> Насамперед, закладіть під глибину зливної ями не більше трьох метрів. Чому? Та все просто – довжина шланга при очищенні становить лише три метри, не більше. Тому ретельного очищення не вийде, якщо глибина ями буде перевищувати зазначені параметри. <p> <img width="588" src="/upload/medialibrary/ca9/ca900027256eb6359b571c5a8097be77.jpg" height="615"> </p> Потім вам належить прорахувати об'єм ями. Побудувати вигрібну яму своїми руками без цих даних не вийде. Помилки ж у подібній арифметиці обійдуться дорого. Отже, який об'єм стоків передбачається у вашому домі? Як запевняють експерти, прийнято вважати, що на одну людину приходиться близько 150 - 200 літрів стоків на добу. Помножте це число на кількість членів сім'ї.<br> <blockquote> Також бажано врахувати передбачуваних гостей. Беріть максимально можливі цифри для розрахунків. Отримане значення не враховує всі стоки від водопотребляющих побутових приладів. Якщо такі є в господарстві, то закладіть на них ще приблизно 500 літрів можливих зливних вод. А тепер увага! Об'єм вашої вигрібної ями повинен перевищувати отримане значення у три рази (з розрахунком на три дні)! </blockquote> Ще важливий нюанс. Врахуйте, що в яму запросто можуть проникати дощові води. Тому кришку бажано зробити герметичною. Інакше яма швидко переповниться і принесе вам багато клопоту з її постійним очищенням. Зазвичай використовують залізобетонну кришку. Чи можна змайструвати її з дерева. Однак при цьому її потрібно як слід покрити смолою, а всі щілини закрити герметиком.<br> <br> Будівництво вигрібної ями в приватному будинку увазі власне не тільки саму яму. Крім неї, вам потрібно вирити траншею під розміщення зливної труби. Зазвичай такі труби робляться з ПВХ. А їх діаметр становить 10 см. Зливну трубу обов'язково помістіть на глибину півтора метрів. Інакше вона може змерзнути в холодну пору року. І, звичайно, необхідно закласти такий ухил труби. Приблизно на 3%, не менше. До того, <a href="/cesspool/yak-zrobiti-zlivnu-yamu-pravilno-v-privatnomu-budinku.html">як зробити зливну яму</a>, потрібно продумати всі ці нюанси.<br> <h2><a name="3"></a>Будівельні матеріали</h2> Будівництво вигрібної ями в приватному будинку не обійдеться і без вирішення питання про те, з чого власне споруджувати цю нехитру конструкцію:<br> <ol> <li>Цегла. Це самий популярний матеріал. Зазвичай використовують старий, вже був у вжитку цегла. Підійде навіть колотий і давно не новий. Дно ями в цьому випадку потрібно залити бетоном. А також по дну зробити заздалегідь армування з ухилом у бік місця, де буде люк. Можна використовувати та готову бетонну плиту. При цьому не забудьте встановити її також з невеликим нахилом. Всередині стінки ями потрібно обштукатурити. Або покрити листами заліза. А з зовнішньої сторони цю цегельну кладку зазвичай покривають товстим шаром глини. Використовувати потрібно щільну і дуже жирну глину.</li> <li>Бетон. У цьому випадку почніть будівництво з днища. Залийте його. Дайте відстоятися приблизно тиждень. А вже потім беріться за стіни ями. Зробіть їх міцне армування, залийте бетоном, а наостанок потрібно промазати стіни бітумом для кращої гідроізоляції.</li> <li>Кільця з залізобетону. Дно також заливається бетоном. А зверху встановлюються кільця. Майте на увазі, що їх кількість буде залежати від розрахованого вами об'єму вигрібної ями. Висота кільця становить 90 см. А ось у діаметрі вони бувають різні, від 70 до 200 см. В принципі, це нескладний спосіб будівництва зливної ями. Але обов'язково подумайте про те, щоб стики між кільцями закрити герметиком і бітумом. До речі, там, де яма буде з'єднуватися зі зливною трубою, потрібно продумати, як зробити так, щоб при можливому русі ґрунту труба не переломилася. Наприклад, зробити це з'єднання м'яким, використовуючи тканину як ущільнювач.</li> <li>Дерево. Абсолютно очевидно, що, використовуючи такий матеріал для будівництва ями, потрібно попередньо обробити колоди. Можна як слід покрити смолою. Дно можна робити також з дерева, а можна традиційно залити бетоном. Єдиний мінус – кропітка робота, щоб закрити всі стики. Використовуйте герметики та бітум, щоб добитися ідеальної герметичності.</li> <li>Ями з полімерних цистерн. Це найбільш герметичний спосіб будівництва. Побудувати вигрібну яму своїми руками при наявності полімерної цистерни дуже легко і просто. Втім, є один серйозний недолік. Якщо ми будуємо зливну яму таким ось чином, то потрібно врахувати можливі ризики, коли цистерна буде розчавлена зайвим навантаженням ґрунту. Тому про властивості ґрунту, де буде яма, потрібно заздалегідь дізнатися про її рухливості, щільності та структурі.</li> </ol> Це п'ять найбільш поширених варіантів, з чого і як побудувати вигрібну яму своїми руками. Втім, фантазія наших співгромадян безмежна. Часто використовують у будівництві звичайні покришки, великі бочки або навіть заводські цистерни (прочитайте: "<a href="/cesspool/vigribna-yama-z-pokrishok-svoyimi-rukami-yak-zrobiti-zlivnu-yamu-pravilno.html">Вигрібна яма з покришок своїми руками, як зробити зливну яму правильно</a>"). <p> <img width="622" src="/upload/medialibrary/850/8506df72d2fbc77d265fdcd70c48c5ad.jpg" height="391"> </p> Що ще знадобиться вам у роботі? Це, безумовно, підручні інструменти: лопати, кілочки для замірів, будівельний рівень, кельма, сходи та т. п.<br> <h2><a name="4"></a>Де будувати</h2> Це важливе питання. Параметри віддаленості ями від інших споруд і об'єктів на вашій ділянці повинні дотримуватися. Вони прописані в СНіП. Отже, яма повинна бути віддалена від житлового будинку не менше, ніж на п'ять метрів. А дно ями розташовується над ґрунтовими водами на відстані не менше одного метра.<br> <br> До паркану також відстань повинна бути як мінімум на метр. І обов'язково врахуйте віддаленість зливної ями від джерел питної води. В залежності від складу ґрунту, відстань коливається від 20 до 50 метрів. У глинистому ґрунті – 20 м, суглинку – 30 м, а супісок – 50 м. Читайте також: "<a href="/cesspool/vigribna-yama-svoyimi-rukami-varianti-konstrukcij-sposobi-budivnictva.html">Вигрібна яма своїми руками – варіанти конструкцій, способи будівництва</a>". <p> <img width="588" src="/upload/medialibrary/e90/e90d7f6a8b130889426537cd13116f2e.jpg" height="411"> </p> <h2><a name="5"></a>Важливі дрібниці в будівництві ями</h2> Замислюючись про те, як правильно побудувати зливну яму, потрібно приділити увагу деяким деталям. Наприклад, замість того, щоб рити яму своїми силами, можна замовити цю послугу у власників спецтехніки. Ваш бюджет, звичайно, це струсоне, зате результат отримаєте швидкий.<br> <blockquote> Не забувайте про гідроізоляції вашої конструкції. Це важливо. Адже інакше можна дочекатися неприємних сюрпризів вже в ході експлуатації. Ретельно закладайте всі тріщини, стики. Використовуйте бітум і герметики. </blockquote> В ямі обов'язково слід зробити вентиляційну трубу для повітрообміну. Інакше вміст в ній буде швидко розкладатися, гнити та виділяти неприємний запах. І не тільки! Вміст ями може стати відмінним умовою виникнення такого газу як метан. Він вибухонебезпечний, тому і потрібний повітрообмін. Така труба повинна бути виведена над верхнім шаром ґрунту вище на півметра. <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/zsPV9yojvjg?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div> <br> Мабуть, це всі поради щодо будівництва ями. І складнощів у тому, як правильно побудувати вигрібну яму у вас вже не буде! <div align="center"> <div class="video-wrapper"> <div class="video-responsive"> <iframe title="" width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/gvO6C6QB2y8?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen=""> </iframe> </div> </div> </div>